FETULLAH GÜLEN DOSYASI : 24 yaşında devlet ihalesi almıştı !

Fethullah Gülen’in ses kayıtlarında Uganda’daki petrol rafinerisi projesiyle ilgili TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay "Fatih Baltacı Bey o ortağı olan iki ayrı ülkedekilerle görüştü" diyor. Peki kim bu Baltacı?

Fethullah Gülen’in ses kayıtlarında Uganda’daki petrol rafinerisi projesiyle ilgili TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay "Fatih Baltacı Bey o ortağı olan iki ayrı ülkedekilerle görüştü" diyor. Peki kim bu Baltacı?

Tam bir "başarı" hikayesine sahip olan Mehmet Fatih Baltacı, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi makine mühendisliği bölümünde öğrenciyken İGDAŞ’ta çalışmaya başladı. Aynı yıl, bu kuruma regülatör satmaya başladı.

İHALELERE YALNIZCA O GİRİYORDU

Baltacı, sahibi olduğu Akfel şirketinde mali işler müdürü, Akpol şirketinde ise genel müdür olduğunda daha 24 yaşındaydı. O yıllarda Baltacı, İGDAŞ’a doğalgaz ekipmanları satıyor. Eski bir İGDAŞ yetkilisi, tanesi 400 dolar olan ve 484 bin binaya takılan ‘depremde doğalgazı kesen cihazlar’ın ihalesini alan Baltacı ve şirketi ile ilgili o yıllarda şöyle diyordu: "Kurum, Fransız teknolojisiyle kuruldu… Türkiye’de sadece Baltacı’nın firması Akfel, bu teknolojiye uygun ürün satıyordu… Ve ihalelere sadece o girebiliyordu…"

SABIKALI!

Yalnızca 10 yılda devleşen Baltacı, 2004 yılı gelip çattığında Baltacı, 1 milyon YTL sermayeli Enerco’yu kurdu. Baltacı bu yeni şirketiyle Enerji Bakanlığı’ndan 1 milyar dolarlık Rus doğalgazının dağıtımı için ‘önyeterlilik’ aldı. Oysa o dönem vergi borcu olan 4 bin YTL’yi ödeyecek gücü yoktu. Altı şirketinden yalnızca biri kârdaydı. Onun da vergi matrahı 2 milyon YTL’yi geçmiyordu. Peki nasıl oluyordu da Baltacı gibi genç ve yeni şirket kurmuş biri devletin en önemli ihalelerinden birini alabiliyordu? Yanıt, o dönem İGDAŞ’ta müdür olarak çalışan üniversiteden arkadaşları Ahmet Hakan Tola ve Abdullah Nezihi Edemi’de gizli… Baltacı ayrıca İGDAŞ ve BOTAŞ için tam 520 basınç düşürme ve ölçüm istasyonu kurarak milyonlarca dolar kazandı.

CEMAATİN DERSHANESİNDE ÖLÜM PAZARLIĞI

Batman’ın Kozluk İlçesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Şelmo Petrol Sahası’ndaki doğalgaz tüplerinde meydana gelen patlamada, üç işçi yaşamını yitirmişti. Patlayan tüpü Baltacı ailesinin yen şirketlerinden olan Gaztrans şirketi getirmişti. Bu olaydan dolayı mahkemelik olmak istemeyen TPAO ve Gaztrans yetkilileri olayı kapatmaya çalıştı. Asıl ilginç olan ise, patlamanın ardından Gaztrans’ın üst düzey yöneticilerinin Cemaate ait olan FEM Dershanesinde bu konudan nasıl kurtulacaklarını bazı yargı mensupları ile görüştüğü iddiası…

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: