HRANT DİNK DAVASI : ‘Hayalet savcı’ gitti Dink’e savcı aranıyor

Gazeteci Dink’in katledilişinin 7. yılında ilginç gelişme: ‘25 Aralık operasyonu’nunda ‘hayalet soruşturma’ yaptığı ortaya çıkan savcı Akkaş, Dink davasına da bakıyordu…

AGOS gazetesinin Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçti. Cinayet zanlısı Ogün Samast ile azmettirici Yasin Hayal ve cinayete yardım ettiği belirlenen 2 sanık ‘örgütsüz suç’tan hüküm giydi. Ancak Yargıtay, ‘örgüt suçu var’ diyerek kararı bozunca, yeniden yargılama başladı.

‘Paralel savcı’ olmasın

Bu süreçte dosyayı ilginç bir isim devraldı; Savcı Muammer Akkaş. Ergenekon soruşturmasında da görev alan Akkaş, 14 Şubat 2013’te bir gizli tanık ile Ogün Samast ve Erhan Tuncel’in ifadelerini aldı. ‘Kükümete darbe girişimi’ olarak nitelenen 25 Aralık 2013’teki ‘hayalet soruşturma’yı da yürüten Akkaş, ‘soruşturmayı UYAP’tan ve başsavcıdan gizlediği, dosyayı basına sızdırdığı, bildiri dağıttığı’ gerekçesiyle bizzat Başsavcı tarafından dosyadan alınmıştı. Hakkında HSYK tarafından inceleme başlatılan Akkaş, son kararname ile Tekirdağ Savcılığı’na atandı. Dink dosyası şimdi yeni bir savcıya verilecek. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin de, ‘devlette paralel yapılanma’ tartışmaları dikkate alınarak dosyanın yeniden ele alınmasını istedi. Dink cinayeti soruşturmasını başlatan dönemin Başsavcıvekili Fikret Seçen de son HSYK kararıyla Gebze’ye savcı olarak atanmıştı.

Yargılama temel olarak ‘Ergenekon bağlantılı’ olarak sürdürüldü. Savcılar, sanıkların ‘Ergenekon’un Trabzon hücresi’?oldukları iddiası üzerinden ‘örgüt suçu’ suçlaması yaptı.

Jandarma komutanına ulaştı

Bu nedenle dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’e kadar ulaştı. Trabzon’da açılan davada Albay Öz ile Yüzbaşı Metin Yıldız ve 4 asker, ‘Dink’e suikast hazırlığı istihbaratı almasına rağmen işlem yapmamak’tan 4-6 ay arasında ceza aldı. Bu dava da Yargıtay’da bozuldu ve halen, İstanbul’daki davayla paralel olarak sürüyor. Dink davasını yürüten İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, iki davanın birleştirilmesine gerek görmemişti.

Polis müdürüne ulaşamadı

Dink davasında en çok tartışılan, sanıklardan Erhan Tuncel’i ‘polis muhbiri’ yapan dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek’in soruşturmaya dahil edilmemesi oldu. Suikast istihbaratını polise verdiği öne sürülen, ancak davada “Mc Donald’s’ın bombalanması” eyleminden ceza alan Tuncel, Akyürek tarafından bu eylemden sonra polis muhbiri yapıldı. Akyürek, cinayetten hemen önce Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’na getirildi. Ancak Dink ailesinin avukatlarının “Suikast istihbaratını İstanbul’a bildirmedi” demesine rağmen soruşturmaya dahil edilmedi.

Tuncel: Akyürek sorumludur

Dink davası yeniden görülmeye başlanınca STAR’a itiraflarda bulunan ve daha sonra yeniden tutuklanan Tuncel, 13 Aralık 2013’teki son duruşmada, “Cinayetle ilgili ihbarı emniyete bildirerek görevimi yaptım. Ancak Akyürek beni davanın bir numaralı sanığı haline getirerek kendisini ve çetesini gizledi” dedi. Tuncel, Akyürek’in, Başbakanlık müfettişlerinin araştırmalarını da engellediğini öne sürdü.

Gözler şimdi 12 Şubat’taki duruşmaya çevrildi. Yeni savcının atanmasıyla Akyürek’in de soruşturmaya dahil edilebileceği belirtiliyor. Şubat 2012’de İstihbarat’tan başmüfettişliğe alınan Akyürek geçen haftaki değişiklikle bu görevinden de alınmıştı. Davada, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanlaından Sabri Uzun’un da tanık olarak dinleneceği belirtiliyor.

Davanın kritik aşamaları

-Dink cinayeti soruşturması başından beri dönemin İstanbul Başsavcıvekili Fikret Seçen ile dönemin özel yetkili savcısı Selim Berna Altay tarafından yürütüldü, daha sonra savcı Hikmet Usta da görevlendirildi.

-Yargılama sürecinde, mahkeme başkanı Erkan Canak 4 Aralık 2010’da HSYK kararıyla geçici görevle Sakarya’ya gönderildi, yerine mahkeme üyesi Rüstem Eryılmaz getirildi.

-Yargılama, ‘Ergenekon soruşturması’ ile paralel yürütüldü. Savcı Usta, esas hakkındaki görüşünde, “Dink cinayetinin, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal yönetiminde, ‘Ergenekon’ terör örgütünün Trabzon’daki hücresi tarafından işlendiğini” öne sürdü.

-25 Temmuz 2011’de cinayet tarihinde 17 yaşından küçük olan Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nce 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar, Yargıtay’da onandı.

-17 Ocak 2012’de İstanbul 14. Ağır Ceza ana davayı karara bağladı. Yasin Hayal ‘azmettirici’ olarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı; Erhan Tuncel ‘bombalama’ suçundan 10 yıl 6 ay, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender de ‘cinayete yardım’ suçlarından 12 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırıldı.

-Mahkemenin ‘örgüt suçu’ bulmamasına Savcı Hikmet Usta itiraz etti ve “Tuncel ile Hayal, Ergenekon sanıklarıyla amaç birliği içindedir. Ergenekon ile Trabzon’daki hücresel yapı aynı DNA özelliklerine sahiptir” dedi. Mahkeme başkanı Eryılmaz ise “Karar ‘örgüt yoktur’ anlamına gelmez. Sadece tatmin edici bulmadık” diye savunma yaptı.

-15 Mayıs 2013’te Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıkların ‘örgüt’ üyesi olmaktan yargılanmaları gerektiğini belirterek, kararı bozdu.

-17 Eylül 2013’te dava yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

-24 Ekim 2013’te Tuncel yeniden tutuklandı, tanık korumaya alındı.

-7 Ocak 2014’te sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz’un yeniden ifadeleri alındı.

-Davanın bir sonraki duruşması, 12 Şubat’ta yapılacak.

Dink dosyasını hatırladı!

Tekirdağ Savcılığı’na atanan Muammer Akkaş, giderayak 7 yıldır süren Dink cinayeti davasını hatırladı. Adliye önünde korsan bildiri okuyan Akkaş, Dink davası için “Operasyon aşamasına gelmiştik, dosya elimden çıktı” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: