İSTİHBARAT : İşte MİT’in “Rutin Görevleri”

MİT’in "rutin görevleri"ni kendi resmi sitesinden derledik. MİT’in görevlerinde "Teşkilat devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez" yazıyor.

Adana’da “silah taşıdığı ihbarıyla” durdurulan TIR’larla ilgili Adana Valiliği yaptığı açıklamada TIR’da “rutin görevini ifa eden MİT personeli olduğunu” belirtti.

Telvizyon programında konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sözcüsü Hüseyin Çelik, "MİT yasasının 26. maddesine* göre MİT ile ilgili bir işlem yapılacaksa Başbakan’ın izninin alınması gerekiyor. Bana göre bu haddini bilmezliktir" dedi.

Hüseyin Çelik’in söz ettiği Millî İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) resmi sitesinden görev yetki ve sorumluluklarını derledik.

MİT, 6 Temmuz 1965’te 644 sayılı MİT Kanunu"yla "Başbakanlığa" bağlı olarak kuruldu. Bu yasa 18 yıl sonra yerini, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanununa bıraktı. Doğrudan Başbakan’a bağlandı.

İçten dıştan faaliyet istihbaratı oluşturmak

MİT’in görevi Türkiye Cumhuriyetinin; ülkesi ve milleti İle bütünlüğüne, varlığına, bağımsızlığına ve güvenliğine, Anayasal düzenine ve milli gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan yöneltilen mevcut ve muhtemel faaliyetler hakkında milli güvenlik istihbaratını devlet çapında oluşturmak.

İstihbarat dışında başka hizmet yapamaz

Bu istihbaratı Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ile gerekli kuruluşlara ulaştırmak. Ayrıca devletin milli güvenlik siyaset İle ilgili planlarının hazırlanması ve yürütülmesinde yukarıdaki kurumların istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla görevli.

MİT, ülkeye yönelik olarak yürütülen istihbarat faaliyetine karşı koymakla görevli. MİT’e bu görevler dışında görev verilemez ve bu teşkilat devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez.

Arşivleri kullanabilir

Bakanlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile kamu hizmeti veren kuruluşların yöneticileri ve istihbarat hizmetlerinden sorumlu kişileriyle istihbaratın tevcihi, istihsali ve istihbarata karşı koyma konularında doğrudan ilişki kurmaya, uygun koordinasyon yöntemlerini uygulamaya, bu kuruluşlara ait arşivlerden ve elektronik bilgi işlem merkezlerinden kendi görev sahasına giren konularda yararlanmaya ve bunlarla irtibat kurmaya yetkili.

Genel zabıtanın görevlerini kullanabilir

MİT mensupları, MİT Kanununun 4.maddesinde belirtilen görevlerin yerine getirilmesi sırasında genel zabıtaya tanınan hak ve yetkileri, tesis ve mensupların korunması ile Kontr/Espiyonaj konularında kullanabiliyor.

Bunu kullanırken güvenlik güçleri ile işbirliği yapması genel kural olmakla birlikte, istihbarata karşı koyma (Kontr/Espiyonaj) konularında görevli MİT Personeli, Genel Zabıtaya tanınmış olan hak ve yetkiIerin tamamını bizzat kullanabiliyor.

Başbakanın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile atanan MİT müsteşarı yalnızca Başbakan’a sorumlu.

MİT silah taşır mı, üniversite öğrencisi staj yapabilir mi gibi merak edilen sorular için tıklayınız.

"Sıradan insanlarla değil, adanmış hayatlarla çalşırız" diye tanıtılan MİT kariyeri videosu için tıklayınız. (NV)

* Madde 26’da düzenleme şöyle: "MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Kanun’un 250’nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlıdır." (Değişik: 17/2/2012-6278/1 md.)

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250’nci maddedisinin ilk fıkrası ağır ceza mahkemelerinde görülen örgütlü suçları düzenliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: