TEKNİK TAKİP : OBAMA’DAN ‘DİNLEME1’ TALİMATI

Obama’dan "dinleme1′ talimatı ABD Başkanı Obama, istihbarat kurumlarına, "Zorlayıcı ulusal güvenlik maksadı olmadıkça, yakın müttefik ülkelerin devlet başkanlarının iletişimlerinin izlenmemesi" talimatı verdi

Obama’dan "dinleme1′ talimatı ABD Başkanı Obama, istihbarat kurumlarına, "Zorlayıcı ulusal güvenlik maksadı olmadıkça, yakın müttefik ülkelerin devlet başkanlarının iletişimlerinin izlenmemesi" talimatı verdi. WASHİNGTON – ABD Başkanı Barack Obama, ABD Adalet Bakanlığında yaptığı konuşmayla NSAin istihbarat takibi yöntemlerine dair planladığı reformları açıkladı. Konuşmasında ABD istihbarat kurumlarının faaliyetlerini öven ve bunların ne kadar gerekli olduğunu tarihten örneklerle anlatan Obama, "Bununla birlikte, düzgün koruma tedbirleri olmadan bu tür (telefon dinleme) programların özel hayatlarımızı daha fazla açığa vurmada kullanılabileceğine dair eleştirilerin haklı olduğuna inanıyorum…Yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Dolayısıyla, (Vatanseverlik Yasası’nın) 215. Bölümü’nü mevcut haliyle sona erdirecek bir geçiş sürecinin hayata geçirilmesi ve hükümet bu toplu üst veriyi elinde tutmadan da ihtiyacımız olan kapasiteleri koruyacak mekanizmaların oluşturulması talimatı verdim" dedi.

Obama, Amerikan istihbarat kurumlarına da, "Zorlayıcı bir ulusal güvenlik maksadı olmadıkça, yakın dost ve müttefik ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının iletişimlerinin izlenmemesi" talimatını verdiğini belirtti. Başkan Obama, "Dünya genelindeki insanlar da, milliyetleri ne olursa olsun, şunu bilmeliler ki ABD, ulusal güvenliğimizi tehdit etmeyen sıradan insanları gizlice dinlemiyor ve onların mahremiyet kaygılarını hesaba katıyoruz. Bu, yabancı liderler için de geçerli. Bu konuya yönelik gösterilen anlaşılır ilgiyi gözönüne alarak, istihbarat camiasına şunu net olarak ortaya koydum, zorlayıcı bir ulusal güvenlik maksadı olmadığı müddetçe, yakın dost ve müttefiklerimizin devlet ve hükümet başkanlarının iletişimlerini izlemeyeceğiz. Ulusal güvenlik ekibim ve istihbarat camiasına, ilerleyen dönemde güveni yeniden inşa edecek şekillerde aramızdaki koordinasyon ve işbirliğini derinleştirmek için yabancı muhataplarıyla birlikte çalışmaları talimatı verdim" diye konuştu.

Üzerinde durmayacağım ABD istihbaratının faaliyetleriyle ilgili gizli bilgileri sızdıran Edvvard Snovvden’a konuşmasında bir cümleyle değinen Obama, "Açık bir soruşturmanın olduğunu gözönüne alarak, Saym Snowden’ın eylemleri ya da niyetleri üzerinde durmayacağım. Şunu söyleyeceğim, ülkemizin savunması, ülkemizin sırlarının emanet edildiği kişilerin sadakatına da kısmen bağlıdır. Eğer hükümetin politikalarına itiraz eden herhangi bir kişi, gizli bilgileri kamuoyuna ifşa etmek için bu politikayı kendi eline alırsa, o zaman halkımızı hiçbir zaman güvende tutamayız ya da dış politika yürütenleyiz" ifadesini kullandı. Kaygılan dikkate alıyoruz Obama, şöyle devam etti: "Önemli olan şu; dünya genelindeki insanları, milliyetleri ne olursa olsun, ABD’nin ulusal güvenliğimizi tehdit etmeyen sıradan insanları gizlice dinlemediğini ve onların mahremiyet kaygılarını dikkate aldığımızı bilmeliler. Şu noktada net olayım; istihbarat kurumlarımız hükümetlerin niyetleri hakkında bilgi toplamaya devam edecek, tıpkı her ülkenin istihbarat servislerinin yaptığı gibi. Servislerimiz daha etkili olabilir diye özür dilemeyeceğiz.

Ancak yakından çalıştığımız ve işbirliklerine ihtiyaç duyduğumuz devlet ve hükümet başkanları, onları gerçek ortaklar olarak gördüğümüz konusunda emin olmalılar. Talimatmı verdiğim değişiklikler bunu yerine getiriyor." Almanya memnuniyetle karşıladı Almanya Dışişleri Bakanı FrankWalter Steinmeier, iki ülke arasında geçen yıl gerilime yol açan tartışmalı casusluk programı konusunda reforma gidilmesi planlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Steinmeier, ‘ABD’ye, güvenlik ihtiyaçlarıyla sivil özgürlüklerin korunması arasındaki dengeyi doğru şekilde sağlayacağı konusunda güvendiğini" vurguladı "Başkan Obama, Amerikan istihbarat servislerini sınırlandırılması ve denetim getirilimesine ilişkin karan ve Kongre ve ülke vatandaşlarının yeralacağı bir süreci hayata geçireceğini bugün kamuoyuna açıkladı" ifadesini kullanan Steinmeier, yapılacak reformların ABD istihbarat kurumlarının uygulamalarına bir değişiklik getireceğinde umutlu olduğunu aktardı. *

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: