VARDİYABİZDE PLATFORMU : Gerçekler yürüyor hakikatin balyozu duvarları yıkıyor /// @irem_cic ek @KutlukIrem @Tuntuncuk @hdynsis @ecemila

ERGENEKON ve Balyoz davası sanık yakınlarının oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu bu hafta tekrar birden fazla ilde Sessiz Çığlık eylemleri için bir araya geldi. İstanbul’daki eyleme, Ergenekon davasında 16.5 sene hapis cezasına çarptırılan kardeşi Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi Hasdal Cezaevi’nde ziyaret eden Volkan Çelebi de yer aldı. Volkan Çelebi, kardeşinin birkaç saat önce yazdığı mektubu okudu.

Teğmen Çelebi mektubunda şunları belirtti: “Bilinmelidir ki bizim esir alınan tarafımız, en az var olan tarafımızdır. Bizim esas var olan tarafımız, bedenlerimize sığmayarak taşan ve ülkemizin sonsuzluğundan nöbet tutan ruhumuzdur. Ve tarih bu ruha vurulacak kelepçe üretmemiştir. Masumiyetimizin çığlıkları kulakları duymayanlara ve gözleri görmeyenlere bile ulaşmıştır. Hiç kimse umudu soldurmasın. Gerçekler yürüyor, hakikatin balyozları duvarları yıkıyor.” İstanbul Beşiktaş’taki eyleme 1969 Siyah Harp Okulu mezunu Harbiyeliler de takviye verdi. Eyleme bir takviye de şöhretli oyuncu Altan Erkekli’den geldi. Erkekli, “Bir insan onuruna gercekleşen karanlık, acımasız, hukuk dışı bir uygulamanın, onurlarıyla yaşamlarını bu ülke için adamış bu insanlara gercekleşen haksızlığın beraberinde bir subay çocuğu olarak ben de yer almak istiyorum” diye belirtti.

Platform adına gercekleşen açıklamada ise tekrardan yargılama tartışmasına atıfla “Yeniden yargılama yapılacaksa HSYK’nın atayacağı hâkimlerin tarafsızlığının garanti altına alınması gerektiğine inanıyoruz. Eminiz ki bu şekilde yapılacak olan bir yargılamanın başında özgürlük, sonunda da beraat ve iade-i itibar gelecektir” söylendi. Ankara’da ise 69 haftadan bu yana Sakarya Caddesi’nde sürdürülen eylem bu hafta Sincan Cezaevi’ne taşındı. Cezaevinin önünde toplanan aileler, yakınlarının fotoğraflarının yanında 5 yıldır tutuklu mevcut bulunan kanser hastası Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun fotoğraflarını taşıdı ve bir an önce tahliyesini istedi. HER YER SİNCANAileler bildiri yaptıktan akabinde cezaevindeki yakınlarına seslerini duyurmak için “Kahramanlar içeride kumpasçılar dışarıda”, “Her yer Sincan her yer direniş” sloganları attı. Beyanatta, Başbakan’ın ‘İçerde günahsız insanların yattığı’ yönündeki açıklamasına işaretle “Suçsuz olarak tutsak edilen eşlerimizin, babalarımızın, çocuklarımızın ve dostlarımızın ivedi bir biçimde serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu zaman içerisinde tutukluların emeklilik, ayırma ve sivil cezaevlerine nakil işlemlerinin durdurulmasını talep ediyoruz” söylendi.

Platform üyeleri, Gölcük, Tekirdağ, Bursa, Marmaris ve Antalya’da gerçekleştirdikleri eylemlerde de TSK mensuplarının serbest bırakılması taleplerini yineledi. Tekirdağ’daki eyleme dahil olan emekli Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük anayasanın rafa kaldırılarak hükümet darbesi yapıldığını öne sürürken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da “Yeniden yargılamadan bahsediliyor. Ama tekrardan yargılama akıllarına, kendi yolsuzlukları ortaya çıkınca geliyor” diye belirtti. 19. DURUŞm MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde, Gezi Dayanışması Platformu üyelerinin Belediye Meydanı’ndaki ‘Sessiz Duruş’ eylemi 19’uncu haftasına ulaştı. Gezi Parkı eylemlerinde 7 kişinin ölümünü protesto için toplanan Bodrum Gezi Dayanışması Platformu’na üye 15 kişi, Türkçe ve İngilizce olarak ‘Adalet İstiyoruz’ ve ‘Unutursak Kalbimiz Kurusun’ yazılı 2 pankart açtı. ‘Unutursak Kalbimizi Kurusun’ pankartı üzerinde ise Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden 7 kişinin fotoğraflarna yer verildi.

Reklamlar

Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: