İŞ DÜNYASI : Maksat ananas yemek değil, TUSKON’u dövmek !

Türkiye, 1980’lerden beri ihracatla büyümeye çalışıyor. Geçen sürede ihracatla ilgili önemli gelişmeler yaşandı.

Ancak özellikle Anadolu’daki pek çok şehrin ihracatla tanışması 2005’te Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) kurulmasıyla başladı. TUSKON’un kurduğu ticaret köprüleriyle küçük ve orta boy işletmelerin önemli bir kısmı dünya pazarlarına açılma imkânı buldu. Üstelik sadece belirli pazarlara değil, gelişmekte olan ve gelişme potansiyeli yüksek olan pek çok ülkeye…

TUSKON, kâr amacı gütmeyen bir çatı sivil toplum kuruluşu. 7 üye federasyon, 211 üye işadamları derneği ve Türkiye’nin her yerinden 55 bin girişimciyi temsil ediyor. Brüksel, Washington, Moskova, Pekin ve Addis Ababa gibi dünya ticaretinin önde gelen merkezlerinde temsilcilikleri var. 140 ülkede de ‘partner’ kuruluşlarla temas halinde. Dolayısıyla mevcut durumuyla Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışında en güçlü iş ağını oluşturuyor. Ülkelere karşılıklı düzenlenen ticari heyetler bir yana ‘ticaret köprüsü’ organizasyonları marka haline gelmiş durumda. Bu ticaret köprüleri sayesinde neredeyse bütün ülkelerden Türkiye’ye heyetler geldi. Bu heyetlere kimi zaman en üst seviyede devlet erkânları eşlik etti, ticari işbirliklerinin yanı sıra sıcak dostluk bağları tesis edildi.

Şimdi, bunları niye yazdık? Malum, ‘paralel’ şikâyetinde bulunanlar bir süredir ‘para’lel bir operasyon yürütüyor; dün Bank Asya, bugün TUSKON… İddiaya göre TUSKON, Uganda’da ihale edilecek petrol rafinerisi için Türk şirketler lehine lobi yapmış. Sahip olduğu gücü doğal olarak üyelerinin ve Türk iş adamlarının menfaatine kullanmasından başka ne beklenirdi ki? TUSKON, bugünün hızlı bir şekilde değişen ekonomik yapılarında üyelerini küresel birer oyuncu yapmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Tabii maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca, iş adamına hediye gönderilen ananası altından tutup her şeye çekebilirsin…

Ticaret köprülerinden 30 milyar dolar geçti

Düzenlediği ticaret köprüleri ile pek çok küçük ve orta boy Türk işletmesine binlerce kilometre uzaktaki pazarlara açılma imkanı tanıyan TUSKON’un bu organizasyonları sayesinde oluşan ticaret hacmi 30 milyar doları buldu.

TUSKON, 2006-2013 arasında tam 19 Dünya Ticaret Zirvesi gerçekleştirdi. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) desteğiyle yapılan bu zirvelerde kurulan ticaret köprüleri sayesinde 40 bini yerli, 30 bini misafir toplam 70 bin iş adamı ticaret yapmak için birbiri ile buluştu.

2009’a kadar bölgesel olarak gerçekleştirilen program çerçevesinde Afrika, Pasifik, Ortadoğu, Latin Amerika, Avrupa ve Avrasya bölgelerinden bütün sektörlerden iş adamları bir araya geldi. 2009’dan itibaren ise zirveler, tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişletilerek 140 ülkeden iş adamlarının katılımı ile Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü adı altında organize edilmeye başladı. 2009 ve 2010’daki zirveler bütün sektörlere açıldı. 2011’den itibaren ise yine bütün dünyadan katılımla ama belli sektörlere odaklanarak düzenleniyor. En son Kasım 2013’te İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirve, 2 binin üzerinde katılımcı ile gerçekleştirildi. Burada kurulan Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü’nde iki günde 500 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşıldı.

Dövizin ateşi çıktı, gözler ABD Merkez Bankası’nda

ABD Doları 2,21 TL’ye kadar çıktı, avro da 3 TL’nin üzerine… Piyasa uzmanlarına göre dövizin ateşinin yükselmesinde ana etken yurtdışı kaynaklı. İlk sırada, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Mayıs 2013’te azaltma sinyalini verdiği ve Aralık 2013’te 85’ten 75 milyar dolara düşürdüğü tahvil alım programı geliyor. Amerikan ekonomisiyle ilgili beklentiler ve FED’den gelen sinyalleri sadece Türkiye yakından izlemiyor. Örneğin Brezilya da bu gelişmeleri dikkate alarak ülkesinden döviz çıkışını engellemek için faiz silahını çekmekte tereddüt etmiyor. En son faizi 50 baz puan artırdı. Zaten 2,20’lik kurda bu durumun daha çok etkili olduğu ifade ediliyor.

Bu arada piyasa aktörlerini şimdi de FED’in indirimlere 10 değil de 20 milyar dolar olarak devam edebileceği endişesi sarmış durumda. Doların ateşinin yükselmesinde Türkiye’deki gergin ortamın etkisi ile ilgili görüşler ise çelişkili. Bazı uzmanlara göre dolar 2013 başından bu yana düşüş trendinde ve “Türkiye’de siyasi riskler olmasa, Gezi Parkı olayları olmasaydı da TL eriyecekti.” Bazı uzmanlar da dövizdeki yükselişin Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde yaşanmasına dikkat çekerek para otoritesi üzerinde ‘faiz’ baskısı oluşturulduğunu ileri sürüyor. Bazı ülkelerin para birimlerinin son bir senede uğradığı değer kaybına da bir bakalım: Brezilya Reali yüzde 27, Hindistan Rupisi yüzde 31, Güney Afrika Randı ve Türk Lirası yüzde 26.

Dolarda yıl sonu beklentisi 2,21 TL

Merkez Bankası, Ocak Ayı Beklenti Anketi’ni açıkladı. Anket uygulanan 79 katılımcının bazı ekonomik verilerle ilgili yıl sonu beklentileri şöyle:

· Enflasyon (TÜFE): Yüzde 7,44

· Döviz kuru (ABD Doları/TL): 2,21 TL

· Cari işlemler açığı: 55,8 milyar ABD Doları

· Büyüme: Yüzde 3,2

Türk ekonomisi Kırılgan Beşli içinde!

Ekonomi literatürü yeni bir tanım kazandı; Kırılgan Beşli. Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye’den oluşuyor. Yüksek enflasyon, zayıf büyüme, yüksek dış açık ve sıcak paraya olan bağımlılıkları yüzünden bu isimle anılıyorlar. Yani fonlama ihtiyaçları bir hayli yüksek. Bu yüzden FED’in Mayıs 2013’te tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı açıklamalarının ardından en çok etkilenen ülkeler oldular. Yine aynı sebeple merkez bankalarının faizle ilgili tutumları piyasa aktörleri tarafından yakından takip ediliyor. Girmeyi istediğimiz pek çok ekonomi kulübü vardı ama ne diyelim hayırlı olsun.

2013’te en çok Suriyelilerle ortak şirket kuruldu

Geçen yıl Türkiye’de en çok Suriyeliler ile ortak sermayeli şirket kuruldu. Onu Alman ve İranlılar takip etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin verilerine göre 2013’te kurulan yabancı ortak sermayeli şirket sayısı 3 bin 875. Bunlar içinde Suriyeliler (489) ilk sırada yer aldı. Almanlar (394) ikinci, İranlılar (280) üçüncü oldu. Sirketlerin sektörlere göre dağılımı; 1395’i toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 571’i imalat ve 417’si inşaat şeklinde. Bu şirketlerin toplam sermayelerinin yüzde 76’sını yabancı sermayeli ortak payı oluşturdu. 2011’deki yabancı sermayeli sıralamasında Fransa 931,8 milyon TL ile ilk sırada geliyordu. İran 97milyon TL ile ikinci Almanya 68,6 TL ile üçüncüydü. 2012 sıralaması da şöyle idi: Lübnan 536 milyon TL, İspanya 131,8 milyon TL ve İran 125,7 milyon TL.

Yeni konut fiyatları ortalama yüzde 13,62 arttı

Garanti Mortgage’ın desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan Aralık 2013 Emlak Endeksi’ne göre yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,28, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 13,62 arttı. Bir önceki senenin aynı ayına göre; yıllık satılık fiyatlarındaki değişimlere bakıldığında en yüksek artış yüzde 17,52 ile İstanbul’da, en düşük de yüzde 5,79 ile Kocaeli’nde gerçekleşti.

Sağlık ve üretim istihdamda rekora koşuyor

50 bini aşkın müşterisi bulunan online istihdam platformu Kariyer.net tarafından hazırlanan istihdam raporuna göre Aralık ayında en yüksek artış yüzde 44 ile Sağlık’ta görüldü. Onu yüzde 33 artışla Üretim sektörleri takip etti. Ticaret sektörü de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24’lük artışıyla dikkat çekti. Yeni iş ilanı sayısı da 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 17’lik artış gösterirken Kasım 2013’e göre yüzde 5 düştü. Aralık ayı 174.401 kişiye iş fırsatı sundu.

Ekonominin temelinde aile şirketleri var

Türkiye’de toplam şirket sayısının 2 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Teknik müteahhitlik şirketi AE Arma-Elektropanç’a göre devlet kurumları bir kenara bırakıldığında şirketlerin yüzde 99’unu aile şirketleri oluşturuyor. Dünya genelinde de durum pek farklı değil, en büyük 500 şirketin yüzde 40’ını aile şirketleri oluşturuyor. Oran; Avrupa’da yüzde 60, Latin Amerika’da yüzde 65-90, Kuzey Amerika ve Asya’da ise yüzde 95.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: