YARGI DOSYASI : Ankara’daki HSYK hesabı Brüksel’den döner mi ?

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) en son 12 Eylül 2010 referandumuyla yapılandırıldı. Adalet Bakanı hariç bünyesindeki üç daireye 7’şer dağılan 21 üyesi var. AK Parti iktidarı kurulun işleyişini tamamen değiştirmek istiyor. Partili vekillerin yasa teklifi ilgili komisyondan geçti.

Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bütün siyasi partiler, bir müdahalede bulunulacaksa bunun anayasa çerçevesinde gerçekleşebileceğini belirtiyor. Gül, siyasi liderlerle Köşk’te konuyu görüştü. CHP uzlaşılması halinde anayasal rötuşa evet dediğini açıkladı. Fakat iki şartı vardı. Hükümet kanun revizesini dondurmalı ve 17 Aralık başlangıçlı yolsuzluk operasyonlarını engellememeliydi. Cumhurbaşkanı Gül, “Anayasa değişikliği olmasını daha doğru buluyorum.” diyor ve ekliyordu: “Anayasa değişikliğinin de yine gelişmiş demokrasiler ve AB kriterleriyle olmasını arzu ederim.” Çalışmaların bu yönde ilerlediğini belirtiyordu ayrıca.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise Türkiye’nin HSYK odaklı tartışmalarla itibar erozyonuna uğradığını söylüyor: “Dün (15 Ocak Çarşamba) AB üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanı vardı. Bir saatlik görüşmenin yarıdan fazlası HSYK ve bunun doğurduğu sonuçlar üzerinde oldu. Bu çok doğru bir şey değil. Bir ülke kendi geleceğini, kendi işini, bir kısım kanunsuz uygulamalar sebebiyle bu kadar sıkıntıya sokmaması gerekir.” Atmosferden en fazla yargı camiasının rahatsızlık duyduğunu da belirtiyor Çiçek: “13 bin 500’e yakın hakim ve savcı canını dişine takarak, büyük fedakarlıklarla, yüz binlerce dosyayı karara bağlamaya çalışıyor. Bazı uygulamalardaki sıkıntılı durumlar sebebiyle yargının tümünün rahatsız edilmesini şahsen doğru bulmam. O insanlar takdir ve teşekkür edilecek hizmetleri yapıyor.” Çiçek son derece mühim bir noktaya işaret ediyordu aslında.

İktidara yakın medyanın toptan ‘bu yargıyla ve polisle olmaz’ yaklaşımı sergilemesi tehlikeli bir duruş. Objektif bakış açısına sahip çoğu kişi gazeteci-yazar Hasan Cemal gibi düşünüyor: “Darbe teşebbüsü diye diye hukuka darbe vuruluyor.” HSYK’yı direkt Adalet Bakanı’na dolayısıyla yürütme erkine bağlama girişimine Avrupa Birliği (AB) de tepkili. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu haftaki Brüksel programında mesajlar birincil ağızlardan iletilecek. Bu arada AK Parti’nin RTÜK modeli önerisi de antidemokratik bulunuyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: