YARGI DOSYASI : Türk yargısında emret bakanım dönemi mi ?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın başkanlık ettiği ilk Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısında 19 savcı ve 1 hakimin görev yerleri değiştirildi.

Elbette sıradan bir uygulama değildi bu. Ergenekon, Balyoz ve rüşvet-yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgiliydi bu kişiler. İstanbul Çağlayan’daki ‘Adalet’ Sarayı’nda koptu fırtınanın büyüğü. Metropolün Başsavcısı Turan Çolakkadı, Bölge Adliye Mahkemesi’ne başsavcı yapıldı. Vekillerinden Ercan Şafak, Kocaeli’ne; Cihan Kansız, Sakarya’ya; Fikret Seçen, Gebze’ye; Ali Güngör de İstanbul Anadolu Yakası’na gönderildi. Hem de unvanları ellerinden alınarak. Kansız, Genelkurmay’ın eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ’u sorgulayıp tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk etmişti. Seçen de, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda istihbarat subayının odasında zemin altına gizlenen 10 çuval dolusu belgeyi bulan savcıydı.

Hrant Dink suikastı, askeri casusluk ve şantaj çetesi, CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın saklanan raporu ve Hüseyin Baybaş’ın uyuşturucu kaçakçılığı dosyalarında da görevliydi Seçen. Çolakkadı’nın terör suçlarından sorumlu vekili Oktay Erdoğan ise aynı unvanla Bakırköy Adliyesi’ne gitti. Daha öncesinde diğer vekillerinden Zekeriya Öz de Erdoğan’ın statüsüyle Bakırköy’e atanmıştı. 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun savcısı Muammer Akkaş’ı merak ediyorsanız, o da Tekirdağ’a uğurlandı. Anadolu Yakası Başsavcı Vekili Savaş Kırbaş da nasibini aldı tayin furyasından. Düz savcı sıfatıyla İstanbul Gaziosmanpaşa’da artık. Kırbaş vekillik öncesinde, Balyoz davasının duruşma savcılarındandı. Çolakkadı’nın yerine Bakırköy Başsavcısı geldi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: