CEMAAT & AKP SAVAŞLARI : Tasfiye depremi bir kuruma daha sıçradı !

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından başlatılan tasfiye süreci Adlî Tıp Kurumu’na ulaştı.

Yaklaşık 20 adlî tıpçı, görevden alındı. Fizik İhtisas Dairesi’nde de 3 kişinin görev yerinin değiştiği öğrenildi. Bunlar arasında Zir Vadisi krokisinin emekli Yarbay Mustafa Dönmez’in eli ürünü olduğunu rapor eden uzman da bulunuyor.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Tıp Kurumu’nda 20 kişinin görevden alındığı ortaya çıktı. Fizik İhtisas Dairesi’nde görev yapan 3 adli tıpçı yerine de 4 uzman getirildi. Fizik İhtisas Dairesi’nden gönderilen adli tıpçıların arasında Zir Vadisi krokisinin Yarbay Mustafa Dönmez’in eli ürünü olduğunu rapor eden uzman da yer alıyor. Ergenekon davası kapsamında Zir Vadisi’nde yapılan kazıda çok sayıda mühimmat ele geçirilmiş ve Dönmez 4 yıl hapis cezası almıştı.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından yargı, emniyet ve eğitim kurumlarında başlayan görevden almaların Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Tıp Kurumu’nun da eklendiği ileri sürülmüştü. Geçtiğimiz hafta çıkan haberlerde ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın altındaki ıslak imzanın Ergenekon davası sanığı Dursun Çiçek’e ait olduğunu tespit eden 5 uzmanın fizik ihtisas dairesinden alınıp pasif görevlere atandığı iddia edilmişti. Adalet Bakanlığı ise haberleri yalanlamıştı. Alınan bilgilere göre, söz konusu isimler mevcut görevlerine devam ediyor. Ancak görevden almalar bu isimlerin dışında kalan ekip üzerinden yapıldı. Adli Tıp’ta geçtiğimiz günlerde 20’nin üzerinde değişiklik oldu. Kurumun dış birimlerinde çalışan bazı kişiler merkeze getirildi. Daireler arasında da değişiklikler gerçekleştirildi.

Değişikliklerde en çok dikkat çeken birim ise Fizik İhtisas Dairesi’nde oldu. Özellikle Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde birçok önemli delili inceleyen birimde görev yapan 3 adli tıp uzmanı değişik kurullara gönderildi. Yerlerine ise diğer birimlerden 4 adli tıpçı getirildi. Daireden gönderilenler arasında Ergenekon davası sürecinde Zir Vadisi’nde bulunan mühimmatlara ait krokilerin Yarbay Mustafa Dönmez tarafından hazırlandığını tespit eden üye de bulunuyor. Ocak 2009 yılında Dönmez’in ajandasındaki krokilerden yola çıkılarak yapılan kazılarda Ankara’daki evinin yanındaki Zir Vadisi’nde cephaneliği aratmayacak kadar mühimmat ele geçirilmişti: “30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği, binden fazla G-3 piyade tüfeği mermisi.” Dönmez, ajandadaki el yazısı ve krokinin kendisine ait olmadığını, silahların polislerce yerleştirildiğini iddia etmişti. Ancak Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi’ne yaptırılan incelemede Zir Vadisi krokisinin Dönmez’in eli ürünü olduğu rapor edildi. Dairede yapılacak değişikliğin başta Ergenekon ve Balyoz davaları olmak üzere yeni yargılanma durumunda önemli değişikliklere sebep olacağı iddia ediliyor.

Öte yandan cezaevinde tutuklu ve hükümlüler hakkında rahatsızlıklarıyla ilgili karar veren Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nda da değişiklikler yapılacağı öğrenildi. Kurul’un verdiği kararlar doğrultusunda cezaevlerinde tahliyeler gerçekleşebiliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: