İSTİHBARAT /// DR. CÜNEYT ÜLSEVER : Bir istihbarat var bizde, bizden içeri

Yazının başlığı “Kevgir Devlet” de olabilirdi.

Seçim sizin!

Bir ülke düşünün ki Başbakan’ın odasına bile “böcek” konabiliyor. “Böcek” yıllarca fark edilmiyor. Yansıtıcısı ise Yargıtay binasının çatısına yerleştirilmiş! (Milliyet-22.01.14) MİT’in TIR’lar içinde “gizlice” Suriye’ye ihraç ettiği “zerzevat” ise habire enseleniyor. “Paralel barfiks” aleti üzerinde karşılıklı parende atan ülkenin en güçlü iki şahsiyeti, RTE ile Hocaefendi’nin her gün yeni bir tapesi yayınlanıyor, ikisi de “paralel itibar kaybı” yaşıyor.

Biz de “paralel devlet ayakkabı kutusuna karşı” vodvilinde sadece perdeye yansıyan Karagöz ve Hacivat’ın gölge oyunlarını seyrediyoruz. Kimimiz Karagöz’ü tutuyor, kimimiz Hacivat’ı! Hemen hiç kimse gölge oyunu oynatıcısına (Hayali Küçük Ali) odaklanmıyor.

***

Meramımı bir örnekle anlatayım.

Başbakan habire yedi düvele rezil olan MİT’in TIR’ları ile ilgili olarak “MİT elemanları bana sorulmadan sorgulanamaz” diyor. Haklı:

2937 sayılı MİT Kanunu’nun “Soruşturma izni” başlıklı 26. maddesine göre:

MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine tabidir.”

Ben ortaya bir sav atayım:

1)Savcıya ihbar mektubu yollayanlar mektuba “MİT” ibaresi koymayacak kadar akıllılar. Sadece TIR’ların içindeki “mühimmatı” ihbar ettiler. MİT’e hiç değinmediler. Böylece Savcı’ın Başbakanlıktan izin alma mecburiyetini aştılar.

2)Zaten ihbarı yapanlar MİT mensupları!

3)Ülkemizdeki tüm yabancı ülke ajanları Türk’tür.

***

Savcı MİT’ten yazılı belge geldikten sonra arama yapmaktan vaz geçti. Ama daha önce onu hiçbir tehdit durduramadı. Zira elindeki ihbar belgesi kanunlara uygun kaleme alınmıştı.

Savcı meram hâsıl olunca soruşturmadan vaz geçti.

Senaryo oynandıktan sonra Hüseyin Çelik de MİT’in soruşturulması konusunda bize haddimizi bildirirken MİT’in sadece “zerzevat” taşıdığını söylemeye çalıştı. Ama zerzevat etrafa çoktan saçılmıştı! Yedi düvel Hüseyin Çelik’e güldü!

***

Ben de her şeyi “dış mihraklara” bağlayan andavallar veya ucuzcular ile zaman zaman dalga geçiyorum.

Ancak bir gerçek de göz ardı edilemez. 1965’de istihbaratı tek elde toplamak amacı ile kurulan MİT’in 1990’lara dek tek bir görevi vardı:

Uluslararası yürütülen “komünizmle mücadele” oyununun Türkiye ayağını oynamak!

Bu amaçla MİT yıllarca başta CIA olmak üzere bir sürü yabancı istihbarat örgütü ile işbirliği yaptı. Sonunda da adının başında ne kadar “milli” kelimesi geçerse geçsin, MİT büyük çapta yabancı istihbarat örgütlerinin “paralel aygıtı” olarak hareket eder hale geldi. MİT ile CIA’nın ne kadar iç içe geçtiğini zaman zaman MİT yönetimine kafası bozulan MİT’çiler gazetecilere imzasız mektuplarla anlatırlar.

Türkiye gibi ikincil ülkeler “müttefiklerini” seçtikten sonra bu oyundan kurtulamazlar. (Rusya ile müttefik olan ülkeler de aynı oyunla karşı karşıyadır.)

Zira büyük devletler bilirler ki dünyada en güçlü silah bilgidir!

Bilginin en kıymetlisi de gizli elde edilen istihbarattır.

İstihbarat da en fazla “covert operation” (gizli eylem/yönlendirme) yapılırken işe yarar.

Daha açık söyleyeyim istihbarat en verimli şekilde; bir ülke içindeki bir güç, politika değişikliğine gidilmek amacıyla, diğer güce veya birbirine kırdırılırken kullanılır.

***

Türkiye’de bugünlerde neler olduğunu anlamaya çalışanlar Alman ZDF kanalına verdiği mülakatta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan’ın dinlenip dinlenmediğine dair spikerin sorduğu soruya ABD Başkanı Obama’nın verdiği cevaba ezber çeksinler:

“Ülke ülke yorumda bulunmayacağım… Alman istihbaratı ya da diğer başka bir ülke istihbarat biriminde olduğu gibi, bizim istihbaratımız da dünyadaki her ülkenin, devletin niyetleriyle ilgilenmeyi sürdürecek. Bu durum değişmeyecek. New York Times ya da Der Spiegel’de okuyabileceğiniz şeylerle sınırlı kalmak isteseydiniz zaten istihbarat birimlerine ihtiyaç da duyulmazdı.”

***

Geçen sonbahara kadar Hoca ile RTE arasındaki paralel barfiksten nemalanmak adına yazdıklarını/söylediklerini şimdi yutacak/yalayacak kadar seviyesiz “şebelek gazeteciler” bugünlerde “Erdoğancı” veya “Hocacı” olarak birbirlerine düşerken kimlerin kucağında nerelerinin okşandığını bilemeyecek kadar da aptallar!

Dr. Cüneyt Ülsever/Yurt

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:,

One thought on “İSTİHBARAT /// DR. CÜNEYT ÜLSEVER : Bir istihbarat var bizde, bizden içeri

  1. Cüneyt Acim Ocak 24, 2014, 7:13 am Reply

    Bir ülke düşünün ki,evlerinin kapısı,güvenlik sistemleri var,kameralın kontrol sistemleri var kapılarda güvenlik görevlileri var sitenin sınırından içeri sizden habersiz kuş bile giremiyor.Sonra aynı ülkeyi düşünün ki ülke sınırları yok,duvarları yok,kamera sistemleri yok,kapıda bekleyen güvenlik görevlilerine avanta verirseniz içeri nükleer silah,yabancı ülke ajanı bilumum kötülük sokabilirsiniz.Sonra Başbakanın odasına konulan böcek size batıyor.Hadi canım sizde ….

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: