ESİN AYRAL : Çingeneler

Çingeneler,

Kökleri Hindistan’a dayandığı rivayet edilir. 1000 yıl önce oraları terk edip dünyanın çeşitli bölgelerine dağılmışlar. Biz onları Roman olarak biliriz, bu yüzden daha çok Romanya’dan geldiklerini düşünürüz. Google da tarama yaptığınızda çok detaylı bilgilere ulaşacaksınız. En acıklısı da sürekli soykırıma uğramaları. En acımasızını da Hitler uygulamış bu neşeli topluluğa. Bunlar gerçek ve tarihi notlar. Ama bir felsefelerini çok severim. "Dün geçmiş, yarın bilmece, bu gün hediye" deyip, O gün kazandıklarını vur patlasın çal oynasın ile eğlenip harcarlar. Dünü, Yarını değil sadece o anı yaşarlar, bizden farkları bu. Müzik kulakları ve ritim duyguları çok gelişmiştir, hepsi bir müzik aleti çalar. Bir de kırmızıyı çok severler.

Sevgiler.

Romani Symbols

Source: Gypsy Caravans Wales

In the mid-19th century, nomadic groups like the gypsies, now called Roma, used wagons as housing since it allowed them to easily move from location to location. While many contemporary Roma individuals have permanent homes, Romani wagons are making a comeback among individuals who hope to reconnect with their rich, wandering heritage and enjoy the great outdoors.

Gypsy Caravans Blue

Source: Blogspot

Interior Caravan View

Source: Philip Paradon Design

After facing centuries of persecution, contemporary Roma rarely invite outsiders into their way of life. Instead, many carry out secretive, removed lives in communities where people share their Romani customs, beliefs and traditions. Recently, some reality television shows have allowed the general population to catch a glimpse of the Romani lifestyle. Of course, these shows slice and dice truth in editing labs, and therefore only touch on the tip of the Romani culture iceberg.

Gypsy Caravans Bowtop

Source: It’s A Small World

Contemporary Caravan

Source: The Daily Mail

Caravan Flowers

Source: Tiny House News

Roma caravans, also known as vardos, were traditionally horse-drawn wagons used first by the British Romani. They come in a variety of shapes, sizes and colors, many of them a visual representation of the ornate, colorful aesthetic often associated with Romani culture.

History Of Caravan

Source: Wikipedia

Gypsy Caravans Display

Source: Flickr

Gypsy Caravans Wishingwood

Source: Pitch Up

Over time, a variety of caravan constructions have come in and out of fashion, including the Burton, brush, reading, ledge, bow top and open lot caravan styles. Though these caravans may look small, many contain all the living essentials: everything from beds, bookshelves, kitchens, cupboards, and even fireplaces may be found in these caravans.

Bowtop Interior

Source: Festival Brides

Gypsy Caravans Interior

Source: Wikipedia

Resembling more of a gem on wheels than your average mobile home, Roma caravans often feature brighter, more intricately designed works of art than a home. Contemporary caravan designers include Yorkie Greenwood and Lol Thompson, who use bright colors to decorate the vardos with traditional Romani cultural symbols.

Caravan Trailer

Source: Flickr

Gypsy Caravans Modern

Source: Arb Worx

Colorful Caravan

Source: Cool Camping

._,_.___

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: