HACKER DOSYASI : Yabancı istihbarata siber müdahale

TİB çatısı altında Siber Güvenlik Merkezi kurulacak. Bu birimin ana görevi, yabancı istihbarat örgütlerine çalışan ‘hacker’ları devre dışı bırakmak.

Yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantılı hacker grupları tarafından kritik devlet kurumlarına yönelik siber saldırılar son dönemde oldukça arttı. Söz konusu saldırılarda özellikle Suriye istihbaratının çok etkin olduğu tespit edildi. Ortaya çıkan güvenlik zafiyetine karşılık devlet, yeni bir strateji belirledi. Geçen ay MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yardımcısı Ahmet Cemalettin Çelik’in başına atandığı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) çatısı altında Siber Güvenlik Merkezi kurulacak. Birimin ana görevi, yabancı istihbarat örgütlerine çalışan ‘hacker’ları devre dışı bırakmak olacak. Merkezde, istihbarata karşı koyma (kontr espiyonaj) teknikleri uygulanacak.

Merkezde çalışacaklar, özellikle Emniyet, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı gibi kurum personeli arasından seçilecek 20 kişilik özel ekipten oluşacak. Siber saldırı durumlarında, şüphelilerle ilgili işlem yapılması için elde edilen bilgiler jandarma ve polisle paylaşılacak. Eğer saldırıda bulunan hacker grubu yabancı istibarat örgütleri ile bağlantılı ise, MİT devreye girecek. Siber Güvenlik Merkezi’nin birkaç ay içinde uygulamaya geçeceği belirtiliyor.

Henüz siber savunma strateji belgesine sahip olmayan Türkiye’de, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) bulunuyor. Oysa İstihbarat örgütlerinin siber saldırıları dünyada çok yaygın. Ülkeler arasında bu konuda çok sert mücadeleler yaşanıyor. Son dönemde Türkiye’de pek çok kurum siber saldırılara hedef oldu. Bu tür saldırılar özellikle kritik süreçlerde gerçekleştiriliyor. Örneğin Gezi olayları sırasında Suriye Elektronik Ordusu’nun desteklediği Anonymous grubu, Başbakanlık’ın internet sitesini çökertmişti. Redhack grubu da, 2013’te 20 resmi kurumu ‘hack’ledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: