İRAN DOSYASI : MALİKİ GÜÇLERİ İKİ ÖNEMLİ SÜNNİ ALİMİ TUTUKLADI

İRAN ANALİZ / Nuri Cevad Kamil el-Maliki’ye bağlı güvenlik güçlerinin Cuma namazından çıkan Irak Alimler Meclisi Başkanı Sünni alim Şeyh Abdulaziz el-Ani’yi, İmam Ebi Hanife bin Numan Camisi imam-hatibi Şeyh Abdussettar el-Cebbar’ı tutukladığı bildirildi. Başkent Bağdat’ta Sünnilere yönelik baskın, saldırı ve tutuklamaların ise el-Enbar’ı hedef alan saldırılarla paralel bir şekilde arttığına dikkat çekildi.

Maliki güçlerinin tutukladığı alimlerden el-Ani’nin hem Irak Alimler Meclisi başkanlığı hem de Fıkhi Komisyon denilen Ehli Sünnet alimleri temsil eden grubun da üyesi olduğu kaydedildi. Bu iki grubun da barışçıl gösterileri desteklediği, Malikiye bağlı güçler ve Şii milislerin halkı hedef alan, alimleri, camileri ve Sünnileri sindirmeye yönelik baskınları, cinayet ve suikastları kınadığı biliniyor.

Gerek Maliki gerek Caferi döneminde sistematik olarak Sünni alimleri, akademisyenleri, imam-hatipleri, din adamlarını ve sıradan vatandaşları sistematik olarak yok etmeyi hedef alan bir siyaset yürütülüyor. Bu çerçevede yüzlerce caminin yıkıldığı, havaya uçurulduğu veya halen bazıları Şii milislerin, Şii Vakıflar Divanı’nın elinde olmak üzere işgal edildiği biliniyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: