SUÇ DOSYASI : Goodfellas yakayı ele verdi

Vincent Asaro ile adamları, soygundan 36 yıl sonra yakalandı

Tarihe geçen Lufthansa soygununu yapan ve ünlü "Sıkı Dostlar" filmine de konu olan mafya babası Vincent Asaro ile adamları, soygundan 36 yıl sonra yakalandı. MartIn Scorsese’nin unutulmaz Goodfellas (Sıkı Dostlar) filmine konu olan efsanevi havaalanı soygununa karışan mafya lideri ve 4 elemanı dün ABD’de yakalandı. 1978 yılında New York’un John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’nda, Lufthansa Havayolları’na ait bir kargo binasını soyan hırsızlar, o dönemki değeriyle 5 milyon dolarlık nakit, 1 milyon dolarlık da mücevheri çalarak kaçmayı başarmıştı. FBI tarafından yürütülen soruşturmanın sonucunda tutuklanan 5 kişinin suç dosyası ise oldukça kabarık.

OĞLU DA TUTUKLANDI

Suç dünyasında Bonanno ailesi olarak bilinen mafya örgütünün lideri Vincent Asaro’nun tutuklanması hakkında açıklama yapan savcı Loretta Lynch, "Asaro, ömrünü Bonanno ailesinin suç eylemlerine adamış bir gangster. Kendisi ilerleyen yaşına rağmen şiddet olaylarını yürütmeye devam ediyordu" dedi. 78 yaşındaki mafya babası ise suçlamaları reddetti. Ailenin lideri Asaro’yla eş zamanlı olarak tutuklanan, 55 yaşındaki oğlu Jerome Asaro’nun ve Bonanno ailesinin diger 3 üyesinin "cinayet, soygun, kundaklama, haraç kesmek" gibi suçlarla yargılanması bekleniyor. Bonanno’ların en büyük işi ise şüphesiz John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı soygunu.

Soygununun fikir babası Luchesse ailesinden Jimmy Burke, havaalanında yüklü miktarda para transferi gerçekleşeceğini öğrenince havaalanı çalışanı Louis Werner’i ayarladı ve içeriden aldığı bilgiler sayesinde kurguladığı planını 11 Aralık 1978’de hayata geçirdi. Gangsterler havaalanına bir minibüs ve kaçış esnasında kullanmak üzere manevra kabiliyeti yüksek bir araçla geldi. Kargo elemanı Kerry Whalen’ı ailesini rehin aldıklarını söyleyerek kendileriyle çalışmaya ikna eden soyguncular, paraları ve mücevherleri araca yükledi, işbirliği yapan çalışanları da kendileri havaalanını terk edene dek soygunu kimseye haber vermemeleri için tehdit etti. Toplamda 64 dakika süren soygun, ABD tarihinin o döneme kadar gerçekleşmiş en yüksek tutarlı hırsızlığı olarak da tarihe geçti.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: