FETULLAH GÜLEN DOSYASI : Dört dörtlük gülen yalı

Pensilvanya’da malikane, Ankara’da saray, Bursa’da çiftlik yetmedi. Paralel devletin ileri gelenleri, liderleri Fethullah Gülen için Bebek’te Boğaz’a nazır bir de yalı ayarladı

Devlet içinde paralel yapı kurmakla itham edilen cemaatin lideri Fethullah Gülen’in Türkiye gelmesi durumunda kalması için hazırlanan üç sarayın yanı sıra bir de yalı ortaya çıktı. 17 Aralık’ta ilk adımı atılan paralel yapının darbe girişimini ardından, cemaatin önde gelenleri, liderleri Fethullah Gülen’i Türkiye’ye getirerek ağırlama telaşına düştü. Akın İpek’in Ankara’daki sarayına Bursa’da rakip çıkmıştı. "Fethullah Gülen Hocaefendi’nin bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım" diyen İpek’in, Gülen’i ağırlama yarışında işini sağlama aldığı görüldü.

DÖRT DÖRTLÜK GÜLEN YALI

İpek’in 2010’da yaklaşık 21.5 milyon dolar vererek satın aldığı Bebek’teki Aksu Yalısı’nı da hocasının hizmetine hazırladığı iddia edildi. Ünlü iş adamı, büyük bir hevesle aldığı tarihi yapıyı, restore ettirip bahçedeki müştemilatı da köşke çevirdi. İki yol yalısı elde edilen üç dönümlük mekanda, Gülen’in rahat etmesi için her detay düşünüldü. Bahçedeki sera ve yüzme havuzu kapatılarak yol seviyesinden yükseltildi. Toplantıların da yapılacağı bir mescit eklendi. Kale gibi korunan yalının çevresinde de üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Bahçenin her köşesine bir gizli kamera takıldı. Arka bahçe elektrikli dikenli telle çevrilerek giriş-çıkışa kapatıldı. Üstelik çevredeki binaların yalının bahçesini görmesi, ağaçlandırma ile önlendi. Böylelikle Gülen’in İstanbul’da geçireceği günler için dört dörtlük bir mekan ayarlanmış oldu.

FİYATI UÇTU

İstanbul’un en güzedi semtleri arasında bulunan Bebek’te Gülen için hazırlanan mekan, içinde sadece bir köşk bulunurken 21.5 kilyon dolar ediyordu. 150 metrekarelik köşkün yanına 700 metrekarelik dev bir yalının inşaa edilmesiyle beraber, Boğaz’a nazır bu arazinin değerinin üçe katlandığı öne sürüldü.

SARAY YARIŞI

Gülen’in yaşadığı Pensilvanya’daki malikaneyi yakın arkadaşı Necdet Başaran satın aldı ve Gülen’in vakıflarından birine bağışladı.

Reklamlar

Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: