YABANCI BASIN : Merkez Bankasının Faizle İmtihanı

bn-bd981_0120tu_e_20140120110615.jpg?itok=bFTb6b1B

6 milyar dolarlık bir mevduatı yöneten GAM’de bir gelişen piyasa borç portföy yöneticisi olan Paul McNamara Türkiye Merkez Bankası’nın faizleri yükseltme kararını “bu kesinlikle her şeyi değiştiren bir Draghi (Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin 2012 yazında euroyu koruma üzerine yaptığı kritik açıklamaya bir atıf, Süreç Analiz) anı değildir. Bunun işe yarayacağının %100 garantisi yok. Türkiye’deki baskılar temel faktörlerce oluşturulmaktadır. Bu hareket Türkiye’yi doğru istikamete yöneltiyor; ama bu tuhaf bir şekilde milli ekonomi için acı verici olabilir. Türkiye’den kaçış şansı dikkat çekici bir şekilde düşüktür; ama hala ihtimal dahilindedir” diye yorumluyor.

McNamara Türkiye’nin faiz kararına cevap olarak Türk hükümetindeki bonolara olan tahsisatını yükselttiğini ama kendi kriterleri göz önüne alındığında hala düşük bir pozisyonu tercih ettiğini söylüyor. McNamara Türkiye’ye kendi kriterlerinin önerdiğinden daha fazla bir portföy payı koymanın şu an zamanı olmadığını düşünüyor.

Pacific Investment Management Co’da, gelişen piyasa borç portföy yöneticisi olan Francesc Balcells ise “Türkiye’deki realite her gün sermaye akışına ihtiyaç duyulduğudur. Faiz oranlarını arttırılması liranın satışını daha güç yapacaktır. Ama bu kararın insanların Türkiye piyasasına gelmesini gerekli kılacağı anlamına da gelmiyor” diye konuşuyor. Devamı…

Çeviren: Süreç Analiz

(WSJ, Turkey, South Africa Moves Fail to Stem Slides, 29 Ocak 2014)

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: