MİZAH : Süper Kahramanlar Türk Olsa Üsleri Olacak 10 Şehir

Nerde bir geek muhabbeti dönsün, ucu bir yerinden süperkahramanlara bağlanır, ardından ya iyi bir tartışma kopar, ya da “Türk olsalardı?” geyiği döner. Bu yazı da biz Geekyapar insanlarının pis geyiklerinden bir tanesinin ürünü!

Süper kahraman yattığı yerden belli olur. Batman’in Gotham’ı, Superman’in Metropolis’i, Spider-Man’in New York’u, en az ev sahipliği yaptıkları karakterler kadar meşhurdur. O şehir onların üssüdür, operasyon merkezidir. Vilayet sınırları dahilinde gerçekleşen tüm sapıtmış deneyler, istila etmekte olan uzaylılar ve kafayı sıyırmış kötü adamlar onlardan sorulur. İyi güzel de, peki ya bu süper kahramanlar Türk olsaydı? Superman üssünü nereye koyardı? Iron Man’in memleketi ne olurdu? Bizce cevaplar basit. İşte buyrun, dünyaca ünlü on süper kahramanın Türk olsalardı üsleri olacak 10 şehir.

10. Iron Man? Ankara!

Şimdi diyeceksiniz ki, neden Ankara? Koskoca Avengers’a ilk filmde Loki ve uzaylı ordusu, ikinci filmde de Ultron (ve öyle gözüküyor ki Süpernaziler!) karşısında liderlik etmiş Iron Man’in Ankara’da ne işi var? E Tony Stark’ın asıl işi nedir? Savunma sanayii. Türkiye’de savunma sanayii nerede? Bildiniz, Ankara. Iron Man Türkiyeli olsaydı muhtemelen TAI’nin müdürü falandı. Hatta kalıbımızı basıyoruz, Hürkuş’un, Anka’nın altında falan yüzde yüz onun imzası olurdu.

9. Green Lantern? Bursa!

Yeşil şehre, yeşil kahraman yakışır. Otobüsünden kaldırımına kadar yemyeşil Bursa muhtemelen Green Lantern’ın yuvası olurdu. Hem zaten “Lantern” diyince insanın gözünde böyle bir Osmanlı feneri falan canlanıyor böyle düşünüldüğünde. Düşünün, Hal Jordan değil de, Ali Ürdün. Bursa’dan cevval bir genç. Bandırma’daki 6. Ana Jet Üs Komutanlığında F-16 pilotu. Feneri alınca memlekete dönüyor, Bursa’yı üs belliyor. Olmaz mı? Bizce oluru var.

8. Aquaman? Antalya!

İnsan Aquaman olacaksa, biraz tarihi, bolca da mavi bir şehirde yaşayacak. Antalya’dan daha müsaiti var mı? Hem nereden malum Konyaaltı plajının ötesinde gizli bir Atlantis şehrinin bulunmadığı? Hem şu tipe bakınız efendim. Şu haliyle bile bir plaja bıraksak sırıtmaz. Gizli kimliği de animatörlük olur. Otellerde sahneye çıkar, asayişe mukayyet olur. Kostüm değiştirmesine bile gerek yok. Denizleri tehdit eden mi var? Hoop, Aquaman zaten hazır!

7. Flash? Rize!

Biz dünyanın en hızlı süper kahramanı Flash’ı Rize’ye çok yakıştırıyoruz. Bizce o hızıyla tarlada gayet faydalı olmasının yanı sıra horonların da aranan adamı olur. Kemençe çalmak, horon tepmek… bunlar hız gerektiren işler. Rize’nin adamı hızlı adamdır. Hızlı konuşur, hızlı iş yapar. Flash’tan münasibi mümkün mü? Hatta direkt Çamlıhemşin’e yazdım senin nüfusu Flash. Yarın git kendine bir ev yapmalık arazi falan bak. Zaten çok sıkılırsan Çin’e gidip gelmen iki dakika.

6. Storm? Kars!

Şimdi yeni film Days of Future Past’te de (yeni bir karakter tasarımıyla) karşımıza çıkacak Storm Afrika asıllı, evet, ama bizce “Baba tarafından Sarıkamışlıymış” da desek yutacak bir milyon kişi bulabiliriz. Hem bu hatunun olayı fırtına koparması değil midir? Fırtınanın memleketi neresidir bu ülkede? Kars. Al sana muhteşem arka plan hikayesi. Meğerse Kars’ın bütün o karı, soğuğu hep Storm’un kötü adamlara karşı verdiği mücadeleymiş. Hatta ben bu Storm’u tanıyorsam kendine gizli üs diye Katerina’nın Kış Sarayı’nı seçer. Zaten geleni gideni yok, süper mekân olur.

5. Superman? İzmir!

Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyup söyleyin efendiler, Superman’de bir “Türkiye’den sıkılınca İzmir’e giderim” havası yok mu? Kendisi en son resmi filminde General Zod’a, gayrıresmi hayran filmlerinde ise Hulk‘a kafa tuttu ama biz öyle sanıyoruz ki asıl mücadelesini Buca’nın azılı “Apache” çetesine karşı verecektir. İnsan gözünü kapatınca hayal edebiliyor, Clark Kent Lois Lane ile oturmuş, Kordon’da rakı içiyor, memleket meselelerini tartışıyor. Valla oldu bu iş! Bana Zack Snyder’ı bağlayın.

4. Hulk? Edirne!

Bize kimse Hulk’ı yaratırken Marvel ekibi Kırkpınar güreşçilerinden etkilenmedi dedirtemez. Şu kostüme bakın allasen. Dizin altında biten şort orada. Üstte kıyafet falan hak getire. Saçlar desen nizama uygun. E vücut zaten pehlivan vücudu. Bi’ yağlaması kalmış arkadaş! Koy Bruce Banner’ı TÜBİTAK’a. Hulk olunca bir kere yağlı güreşin tadını aldı mı zaten üssünü başka bir yere kuramaz.

3. Spider-Man? İstanbul!

Şimdi Allah için, bu eşleştirmeyi yaparken pek düşünmedik. Peter Parker’ın belli ki yeni filminde de sürdüreceği o liseli triplerini en ferah ferah yaşayabileceği yer İstanbul bir kere. Şimdi Kars’ta sen -30 derece soğukta “Okulda benlen dalga geçtiler” diye ağlayabilir misin, böyle bir serzeniş aklına gelir mi? Gelmez. İnsan İstanbul’da olacak, Metrobüs Boğaz’ın üstünden geçerken kendini tribe falan sokacaksın, tren Göztepe durağına yaklaşınca ağlamaklı olacaksın. Hem zaten Spider-Man dediğin ağ atacak, gökdelen lazım. E gizli kimliği fotoğrafçılık bu adamın, tüm basın İstanbul’da. İlla ki bir tanesinin yazı işleri müdürü kesin J. Jonah Jameson tipli bir şeydir zaten…

2. Wolverine? Adana!

Wolverine bizce zaten şu an da Adanalı. Hayatımızda tanıdığımız ne kadar Adanalı varsa her birinden bir parça var zaten Wolverine’de. Sert, asi, yeri geldi mi korumacı, maço. Delikanlı, harbi çocuk. Sigarası da zaten ağzından düşmüyor. Boş zamanlarında filmde “Kes” dediler mi kebabın başına oturuyorsa, yanına da bir şalgam yuvarlıyorsa zaten olmuş bu. Bir bıyık eksik ama neyse, onun da belli ki kökü yerinde. Wolverine’i koyun Adana’ya, iki yıla belediye başkanı; beş yıla da Adana’dan MHP milletvekili çıkmazsa tükürün yüzümüze.

1. Batman? Batman!

Bu şehir onun için yaratılmış. O da bu şehir için. Onların kaderleri kesişmeye mecbur. Bir tanesi karanlık, karizmadan ölen, dünyada eşi benzeri bulunmayan Batman, ötekisi de süper kahraman olanı. Onlar birbirlerinin kısmetleri. Vakti zamanında aralarında bir dava meselesi geçmiş, onu kapatırlarsa efsane olmamak için hiçbir sebepleri yok. Zaten üç film boyunca “Ulan bu arada seninle aynı isimde bi’ şehir varmış Türkiye’de Bruce” diyecek bir delikanlı karakter yaratamayan Nolan’ın ayıbı, ancak bu mekân değiştirmeyle kapanır. Bizim Batman da böylece Google aramalarında biraz öne çıkar canım

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: