ALMAN ERGENEKONU (!) : Alman ajan, NSU cinayet mahallinde hiçbir şey farketmemiş

NSU davasında tanık olarak dinlenen istihbarat görevlisi, 21 yaşındaki Yozgat’ın öldürüldüğü internetkafede olduğu halde cinayet işlendiğini farketmediğini söyledi.

Almanya’nın Kassel şehrinde ırkçı NSU teröristleri tarafından Halit Yozgat’ın kendi internetkafesinde öldürüldüğü sırada kafedeki bilgisayarlardan birini kullanan Anayasayı Koruma İstihbarat Örgütü ajanı Andreas T., hiçbir şey görmediğini ve duymadığını söyledi. Ancak müdahil davacı avukatlar, meslektaşları ile yaptığı telefon görüşme protokollerini delil olarak gösterip T.’nin mahkemede bildiği herşeyi söylemediğini ortaya koydular.

İnternetkafede bulunan diğer tanıklar, cinayetin işlendiği yan odadan boğuk bir patlama sesi duyduklarını söylerken, aynı anda orada bulunduğu halde ajan T. hiçbir şey duymadığını iddia ediyor. Ajan T. gazetede cinayet haberini okuduktan sonra da olay mahallinde bulunduğunu polise bildirmedi. Sonra verdiği ifadesinde, internetkafede flört sayfalarına girdiği için, eşinin bundan haberdar olmasından korktuğunu belirtti.

Polis tarafından yapılan araştırmada Andreas T.’nin kullandığı chat forumundan kimliği belirlenerek gözaltına alındı. Ancak cinayetle bir ilişkisi olduğuna dair bir delil bulunmadığından serbest bırakıldı.

Yozgat ailesinin avukatları polis tarafından kaydedilen telefon dinleme protokollerini mahkemeye sunarak, tanık T.’nin olayla ilgili gördüğü herşeyi anlatmadığını ortaya koydular. Polis kayıtlarında T. ile bir meslektaşı arasındaki telefon görüşmesinde ‘Kassel problemi’nden sözediliyor. İş arkadaşı bu görüşmede T.’nin polise kısıtlı ifade verdiğini dile getiriyor. Bu sözlerden de ajan T.’nin cinayet mahallinde gördüğü ve duyduğu herşeyi anlatmadığı ortaya çıkıyor.

Bir başka telefon görüşmesinde de yine iş arkadaşlarından birisi T.’nin mümkün olduğu kadar gerçekleri anlatmasını tavsiye ediyor. Mahkemedeki ifadesinde ise T., hiçbir şey hatırlamadığını söyledi.

Andreas T. ile ilgili bu bilgilerin Başsavcılık tarafından kullanılmaması da kafalarda birtakım soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Yozgat ailesinin avukatı Thomas Blivier, duruşmada Savcılığa hitabederek, ‘Biz bu bilgileri ortaya çıkarmasaydık, sizin belgeleriniz arasında uyuklamaya devam edeceklerdi.’ dedi.

ZSCHAEPE İLK DEFA KONUŞTU

Müdahil avukatların daha önce belgelerin tamamını kopya etme talebi geri çevrilmiş, yalnızca not alabilecekleri belirtilmişti. Mahkeme olayla ilgisi olmayanların özel bilgilerinin korunmasını gerekçe göstermişti. Ancak NSU cinayetlerinin araştırmalarında kurban yakınlarının tüm bilgileri en ince ayrıntılarına kadar toplanmıştı.

Andreas T.’nin ifadesi devam ederken bir süre sonra yargıç Manfred Götzl, NSU tetikçilerinden tek sağ kalan ve birinci sanık olarak yargılanan Beate Zschaepe’ye dönerek, T.’nin konuşması sırasında zaman zaman gözlerini kapattığını belirtip konuyla ilgili söyleyeceği bir şey olup olmadığını sordu. Zschaepe şimdiye kadar kendisine yöneltilen sorulara doğrudan cevap vermeyip sözü avukatlarına bırakıyordu. Bu soru karşısında ise ilk defa bir cevap verdi. Ancak mikrofonu kapalı olduğu için söyledikleri basın mensupları tarafından duyulmadı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: