BAĞIMSIZ DEMOKRASİ PARTİSİ : Çözüm sürecinde yeni kırmızı çizgi

BDP Ergenekon davasına ilişkin yürütülen ‘kumpas’ tartışmasına tepkili.

BDP, Hükümet-Cemaat kriziyle birlikte, Kürt sorununa çözüm sürecinin devamı için kırmızı çizgilerine yenilerini ekledi. Bunlardan biri haklarında yeniden yargılama tartışması süren Ergenekon tutukluları.

Ankara’da konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Tutup bunların hepsi kumpastı demek de saçmalıktan başka bir şey değil. Arada yanlış tutuklanmış, kasten tutuklanmış kişiler olabilir. Baştan beri buna inanıyorum, kurunun yanında yaş da yanmış olabilir. Ama bunlar kumpastı demek ilkesizliktir. AKP bu konuda çok ilkesiz davranıyor. AKP şu anda Ergenekon’un ipine sarılmaya çalışıyor. Orada köy yakma ile ünlü şahıslar var, tek bir soru sormadılar. Bu da mı kumpastı? Neredeyse Ergenekonculardan özür dileyecekler. Ergenekoncuların aklanması durumunda çözüm süreci adına iyi niyet var diyemeyiz” diye konuştu.

Erdoğan’dan açıklama bekliyorlar

Demirtaş’a göre sürece ilişkin en kritik noktalardan bir diğeri ise Paris’te üç PKK’lı kadının öldürülmesinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) rolü olup olmadığının ortaya çıkarılmasına bağlı. Bir süre önce bazı gazetelerde cinayetler ile ilgili yayınlanan ve MİT’e ait olduğu iddia edilen belgeyi hatırlatan BDP Eş Başkanı, Başbakan Erdoğan’dan konuya ilişkin açıklama beklediklerini belirtti.

Demirtaş, "O belge MİT’te hazırlanmıştır. Hologramlı bir belge. MİT yetkilileri dışında MİT ile teması olmayan kimse hazırlayamaz. Ama içeriği doğru mudur, bu noktada biz de kendi aramızda kararlaşmış değiliz. Failler konusunda hükümetin çok net bir duruş içinde olması gerekiyor. Süreci yürüten Öcalan’dır. Öcalan’ın PKK’yı birlikte kurduğu arkadaşlarından birini öldüreceksiniz, sonra süreci yürüteceksiniz" dedi.

"Müzakere için adım atılmazsa süreç riskli"

Çözüm sürecinin devamı için şartlarını bir kez daha sıralayan Demirtaş, önceliğin müzakerelerin yasal bir zemine kavuşturulması olduğunu söyledi:

“Bu görüşmeler gayri meşru değil ama yasal da değil. Şu anda ceza infaz yasasına göre bu ziyaretleri yapıyoruz. Oysa bu ziyaretlerin amacı hâl hatır sormak, bir mahkûmu orada ziyaret etmek değil. Alenen resmen bir müzakere yapıyoruz. Ama bunu neye dayanarak yaptığımızı kimse bilmiyor”

Selahattin Demirtaş, müzakere sürecine ilişkin kısa sürede bir adım atılmazsa süreci riskli gördüğünü de sözlerine ekledi.

Kaynak: Al Jazeera

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: