EMNİYET DOSYASI : FETULLAHÇILAR KENDİ POLİSLERİ AKTİF ŞUBELERDEN SÜRÜLDÜ DİYE KARALAR BAĞLADI :)))

İstihbarat polisi Çevik Kuvvet oldu

YOLSUZLUK VE RÜŞVET SORUŞTURMALARININ ARDINDAN EMNIYET TEŞKILATINDA BAŞLATILAN TASFIYE OPERASYONUNDA ÜLKE GENELINDE 3 BINI AŞKIN POLIS GÖREVDEN ALINARAK BAŞKA BIRIMLERE GÖNDERILDI.

İzmir TCDD Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik yolsuzluk operasyonundan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan İstihbarat Şube’de görevli polisler, Çevik Kuvvet, karakollar ve asayiş birimlerine gönderildi. Alanında uzman ve deneyimli polisler, bundan sonra sokak eylemleri ve basit asayiş olaylarıyla ilgilenecek.

İstanbul’da 17 Aralık 2013’te başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile İzmir TCDD Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik soruşturmanın ardından Emniyet teşkilatında uygulamaya konulan tasfiye operasyonu sürüyor. Pek çok ilde olduğu gibi İzmir Emniyeti’nde de büyük çaplı görevden alma ve yer değiştirme kararları alınıyor. İzmir’in kritik şubelerinde görev yapan uzman polisler, görevlerinden alınarak pasif yerlere getiriliyor. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nde bunun en çok hissedildiği birimlerden biri de İstihbarat Şube Müdürlüğü. Müdürlükteki çok sayıda uzman polis, görevlerinden alınarak Çevik Kuvvet ile karakollara ve asayiş birimlerine gönderildi.

TCDD İzmir Liman İşletme Müdürlüğü’ne yönelik 7 Ocak’ta düzenlenen operasyondan sonra başta İzmir İl Emniyet Müdürü olmak üzere çok sayıda emniyet müdür yardımcısı, şube müdürü, şube müdür yardımcısı, emniyet amiri, başkomiser ve komiser seviyesinde yüzlerce polisin görev yeri değişti. İzmir’deki tayin furyasının zirveye çıktığı zaman ise geçen hafta oldu. Emniyetin en kritik birimlerinden biri olan İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün deneyimli istihbaratçıları, uzmanlık alanlarıyla ilgisi olmayan birimlere verildi. İstihbarat eğitimi almış, bu alanda uzmanlaşmış çok sayıda polis Çevik Kuvvet, İnşaat Emlak, karakol ve Hassas Bölge Koruma gibi son derece pasif görevlere atandı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli üst düzey bir polis şefi, İstihbarat Şube’de yapılan tayinlerin çalışmaları olumsuz etkilediğini, gönderilen personelin yerine atanan memurların ise bu alanda yeterli eğitime sahip olmadığını dile getirdi.

İzmir’deki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ardından Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Muttalip Günay da görevden alınarak Buca İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Günay, Foça ilçesinde askerî servis aracına yönelik bombalı saldırıyı yapan PKK’lı teröristlerin yakalanması, ardından da Antalya ve İzmir’de yaklaşık 30 kilo plastik patlayıcının ele geçirilmesinde görev almıştı. Eski İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, olayın aydınlanması için çalışan Günay’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişiye cumhuriyet altını ve takdirname vermişti. Günay, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevliyken de bir canlı bombanın evine operasyon düzenlemişti. O dönem emniyet amiri olarak operasyon ekibinin başında bulunan Günay, evde arama devam ederken ağlayan küçük bir kıza dönerek, “Sen ağlama.” demiş, ardından göz yaşartan diyalog televizyon ekranlarına yansımıştı.

Kritik şubelerde görevli polislerin başka birimlere atanması İzmir’le sınırlı değil. Başta Ankara olmak üzere Türkiye genelinde 3 bini aşkın polis, görevden alınarak başka birimlere gönderilmişti. 24 ilin il emniyet müdürleri de görevden alınmıştı. İstanbul’da ise Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürü Nail Öztürk, Bakım Onarım Şube Müdürlüğü’ne tayin edilmişti. Nail Öztürk, ABD’li turist Sarai Sierra’nın öldürüldüğü olayı çözen kriminal ekibin başındaydı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: