ERGENEKON DAVASI : Genelkurmay’ın geç kalma endişesi

Genelkurmay, Balyoz ve Ergenekon davalarI ile ilgili yeniden yargılama konusunda "geç kalınabileceği endişesi taşıyor. Cezası kesinleşen askerlerin ordu ile ilişkilerinin kesilmesi tehlikesi Genelkurmay’ı harereke geçirdi. Bu konuda görüş ve öneriler hükümete iletildi. İşte bu hassasiyet dünkü Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel arasında yapılan görüşmede gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan’ın özel yetkili mahkemelerin kaldırılacağını açıklaması ve "yeniden yargılama" tartışmaları gözleri Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy ve Askeri casusluk gibi davalara çevirdi.

"Orduya kumpas kuruldu" iddiaları da "yeniden yargılama" beklentilerini güçlendirdi.

Genelkurmay Başkanlığı ise geç kalınabileceği endişesi taşıyor… Balyoz gibi kesin hükme bağlanan davalarda ceza alan onlarca muvazzaf askerin orduyla ilişiği, kararların tebliğ edilmesinin ardından kesilecek. Bu askerlerden bir bölümünün emeklilik hakları bulunmadığı için "hiçbir gelirleri olmaksızın" ordudan atılmış olacak. Emeklilik haklarını elde etmiş olanlar ise kariyerlerini ve mesleklerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya… Balyoz davası dışındaki davalarda da benzer bir durum söz konusu…

Genelkurmay da işte tam bu nedenle olası mağduriyetlerin önüne geçmek için çalışma başlattı. Bu kaygılar ile görüş ve öneriler hükümete iletildi.

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in dünkü görüşmesinde de bu kaygıların yeniden gündeme geldiği belirtiliyor.Görüşmede Necdet Özel, yeniden yargılama konusunda hassasiyetlerini Erdoğan’a iletti. Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin Erdoğan’ın kurmayları ile yaptığı toplantı öncesi gerçekleşmesi, görüşmenin önemini daha da arttırdı.

Şimdi gözler hükümetin bu konuda atacağı adımlara çevrildi. Yeniden yargılama durumunda söz konusu davalarda sanık olan muvazzaf askerlerin durumu bu sürecin sonunda netlik kazanacak..

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: