ERGENEKON DAVASI : Haşim Kılıç’a bomba sürpriz mektup

Ergenekon Davası sanık olanlardan Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün eşi Muzaffer Ersöz, Anayasa Mahkemesi Başkan’ı Haşim Kılıç’a mektup yazdı. Ersöz mektubunda "Devlet vatandaşına komplo kurar mı? İşence yapar mı? Maddi ve manevi tüketir mi" diye sual etti.

Kaleme aldığı mektubunda, ülkemizin içinde yer aldığı kaotik ortamda "uzun tutukluluk" konusunda sayın mahkemenizin verdiği kararlar ve sizin konuşmalarınız, haksız ve hukuksuz olarak, en yetkili kişilerce kabul ve ifade edildiği üzere kurulan kumpas neticesi tutuklanan, hüküm verilmekte olan yüzlerce asker ve aydın ailesince "umut ışığı" olarak algılanmıştı diyen Ersöz, mektubunu şu şekilde devam ettirdi: "Bu sürecin ve davaların mülahazalarını sizler bizden daha iyi bilmektesiniz. Şayet mağdur edilen insanların neler yaşadığını, cezaevinde ölüme yatırıldığını, ailelere ve çocuklarımıza maddi manevi yaşatılan ‘işkenceye dönüştürülmüş’ yaşamlarını, çektirilen acılarını bilmeniz mümkün değil."

DEVLET VATANDAŞINA KOMPLO KURAR MI?

Çok ciddi bir kolon rahatsızlığı ameliyatını üç buçuk sene geciktirdiğini dile getiren Ersöz, mektubunda çarpıcı açıklamalara yer verdi: "Çocuklarımın torunlarımın ruh sağlığının bozulduğunu bilemezsiniz. Birçok aydınımızın eş ve çocuklarının aynı durumda olduğunu bilemezsiniz. Annesinin 82 yaşında ve kalbindeki dört damarının tıkalı olarak oğlunun yolunu gözlediğini, ölmeden önce evine dönsün diye dua ettiğini bilemezsiniz. Şayet bizler birden fazla arkadaşımızın aynı durumda olduğunu ve büyüklerinin devletin attığı tokadın acısına dayanamayarak yaşmlarını yitirdiğinde, komployu kuranların ve bu duruma göz yumanların neler hissetiğini, vicdanlarının sızlamadığını biliyoruz."

Mektubuna Anayasa Mahkemesi Başkan’ı Haşim Kılıç’a sorular yönelterek süren Ersöz şu sözleri belirtti: "Devlet kendi vatandaşına haksızlık yapar mı? Komplo kurar mı? İşkence yapar mı? Yapmak isteyenlere yol verir mi? Maddi ve manevi tüketir mi? Devletin yetkili kurum ve kişileri olan biteni sadece seyreder ve olayların tarafı olur mu? Hem de ‘ileri demokrasi’ hedefi ortamının sağlandığı söylenen bir zamanda. Bu soruların yanıtlarının, ‘benden değilse ölsün’ denilemeyecek, umursanamayacak kadar ciddi, insani, sosyal ve hukuki sonuçlar doğuran , siyasi düşüncesi ne olursa olsun hukuku, insan hak ve hürriyetlerini, insanlık onurunu zedeleyen, yok eden uygulamalara son verilmesi gerekmekde olduğunu ortaya koyduğunu düşünüyorum."

KASTEN ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS

"Eşim, beş senelik tutukluluk sürecini tamamladı. Bu zaman içinde fazla ağır sıhhat sorunlarıyla karşılaştık. Halen Çapa Tıp Fakültesinde tedavi görmektedir. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Temel Bilim Dalı Başkanlığı’nın cezaevinde kalamayacağı yönünde 2010 senesinde verdiği görüş, tekrar İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin 2012-2013 senelerinde verdiği üç ayrı sıhhat kurulu raporu, Dahiliye Kliniğinin bütün doktorlarının hazırlamış olduğu raporlar, aynı anda iki kişinin refakatçi olma mecburiyeti raporu, Mesanesinin çalışmaması sebebiyle günde 4-5 kez tarafımdan sonda ile idrarın boşaltıldığı raporu, Akülü Sandalye Raporu, Fizik Tedavi Merkezinin Bartel ölçümüne göre ‘ileri derecede bağımlı’ raporu, Mehmet Akif Ersoy Yürek Damar Cerrahisi ve Göğüs Hastalıkları hastanesince konulan ve yurtdışından ilaç getirilmesine karşın düzeltilemeyen ‘diyabete bağlı otonom disfonksiyon’ rahatsızlığının dünyada önde gelen tedavisinin olmadığı raporu ile Sn. Prof. Dr. İhsan Bakır’ın ‘bir sabah uyanamayabilir’ sözü ve halen tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesinin fazla kıymetli hocalarının ‘hastanede bile kalamayacağı, kaldığı takdirde ölümün’ kaçınılmaz olduğu beyanlarına karşın tutukluluk hali sürdürülmektedir. Mahkemenin tüm bunları göz ardı eden tutumuna sizce ne denir? Kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek denmez mi?

Cezaevinde yaşamlarını yitiren ve yitirmeye aday aydınların ağır sıhhat sorunlarıyla ölüme yolculuğa gönderildiklerini açıklayan Ersöz, "Mahkemenin kayıtsız kalması ve mahkemenizin kararını tanımaması, ne kadar hukuki, ne kadar insani, ne kadar vicdani ve ne kadar dini inançlara uygundur?" dedi. Mektubunda Haşim Kılıç’a seslenen Ersöz, şu cümlelere yer verdi: "Sn. Kılıç, bu satırları size sebep yazıyorum? Avukatımız Sn. Hulusi Coşkun 15 Temmuz 2013 tarihinde ‘öncelik ve acil talepli’ olarak bireysel mürracaatta bulunmuştur. Mahkemenizin 2013/5274 numarası ile bireysel başvuru alındı belgesi verilmiştir. Altı ay geçti. Yasa da öngörülen sürenin aşmasını, eşimin ciddi sıhhat sorunu sebebiyle ‘acil ve öncelik’ talebini de bir kenara bırakarak Sayın Yüksek Mahkemenin Anayasamızda öngörülen ‘yasa önünde herkesin eşit olduğu’ ilkesine sebep uyulmadığını ve uygun bir sebebi varsa öğrenmek içindir. Görevli kurullarınız ve mensuplarının bütün işlemlerinden veri (bilgi) sahibi olmanızın mümkün bulunmadığı biliyoruz. Şayet BDP’den tutuklu beş vekil hakkında nasıl oluyor da üç gün içinde bütün işlemleri yerine getirilerek karar açıklanıyor? Adalet Bakanlığı’ndan istenen görüş nasıl oluyor da bir saatte alınıyor?

Muzaffer Ersöz, eşinin veya diğer tutsaklardan bir ya da iki kişinin bırakılmasının da sorunun çözümünü sağlamayacağını belirtip; "Esas olan bütün tutsakların zaman geçirmeden özgürlüklerine kavuşturulması ve komployu kuranların makam ve mevkii ne olursa olsun hesap vermesidir." dedi. Ersöz mektubunda son olarak şu açıklamalara yer verdi: "Bundan böyle bana ve bizler gibi ‘kumpas kurularak tutsak edilen’ insanlara hukukun üstünlüğünden, bağımsızlığından, eşitlikten bahseden hiçbir resmi kurum ve kuruluşa, kişilere inanmayacağız. Yalnızca insanlarımızı kandırmaya yönelik söylemler, vekiller lehine uyguladığınız olumlu ayrımcılığın ‘özel siyasi kazanç maksatlı hukuk uygulamaları’ olduğuna olan inancımızı doğrulamaktadır. Bu tatbikat sebebiyle duygu ve düşüncelerimi aktarmak, eleştirmek gibi en temel anayasal ve demokratik hakkımı kullanmak ve sözünü ettiğim hukuk alanındaki en yetkili makamın başkanı olarak sizleri bilgilendirme isteğimin, önüne geçilmez yükselişinin ve ulaştığı seviyenin neticesi olduğunu takdirlerinize sunuyorum. Saygılarımla.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: