ERGENEKON DAVASI /// REKTÖR FATİH HİLMİOĞLU’NUN DURUMU KÖTÜ /// İntihar riski ve hipertansiyon var

TTB’nin Hilmioğlu raporunda, durumun ciddi olduğu ve tedaviye başlanabilmesi için tahliye edilmesi gerektiği vurgulandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Bilimsel Araştırma Kurulu üyeleri, Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı Fatih Hilmioğlu’nun ailesinin isteği üzerine sağlık durumuyla ilgili bir rapor hazırladı. İstanbul Tabipler Odası’nda dün düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan raporda, Hilmioğlu’nda hepatit B enfeksiyonundan kaynaklanan karaciğer sirozu, şeker hastalığı, intihar riski ve hipertansiyona rastlandığı ifade edildi.

Risk çok fazla

Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu tarafından okunan rapora göre, 2008 yılında hazırlanan ilk rapordan bu yana geçen 6 yılda cezaevlerinde yatan tutuklu ve hükümlü sayısının 96 binden 150 bine, hasta tutuklu ve hükümlü sayısının da 86’dan 526’ya çıktığı belirtildi. Çerkezoğlu, Hilmioğlu hakkında düzenlenmiş tıbbi belgelerin incelenerek; sağlık durumu, hastalığın klinik seyri ve hapishane koşullarında kalmasının sağlığını ve yaşamını nasıl etkileyeceği konusunda bilimsel değerlendirme yapıldığını ifade etti.

Çerkezoğlu, Hilmioğlu’na ait raporu “Kişiye ait tıbbi veriler hukuksal ve tıbbi çerçevede değerlendirilmiş olup, bu kişi de kronik hepatit B enfeksiyonu zemininde gelişen karaciğer sirozu saptandığı, söz konusu hastalıkların ilerleyici nitelikte olduğu ve son MR incelemesinde şüpheli karaciğer kanseri lezyonu saptandığı, portal hipertansiyon ile bu tabloya eşlik eden özefagus varisleri ile portal gastropati olduğu, tip II diabetes mellitus (şeker hastalığı) saptandığı, kronik majör depresyon ve suicid (intihar) riski nedeniyle yatarak tedavi görmesi gerekiyor” şeklinde açıkladı.

Çerkezoğlu şöyle devam etti: “Bu ilkeler kapsamında konu değerlendirildiğinde Hilmioğlu’nda; saptanan klinik tablonun ağırlığı ve ilerleyici niteliği, hastalığına bağlı olarak gelişen diğer tıbbi durumların taşıdığı hayati tehlike ve ciddi intihar riski içeren psikiyatrik tanısı ile yapılması gereken tetkik ve izlemlerin gecikmeye yol açmadan yapılabilmesini de içeren tablonun sonucu olarak; mevcut durumunun tıbbi açıdan tutukluluk haliyle uyumlu olmadığı, kişinin tutukluluk halinin sağlık hizmetlerine ulaşmasında ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesi için gereken medikal ve psikiyatrik tedavisinde gecikmeye sebebiyet verebileceği, gelişebilecek ani klinik tablolar ve ruhsal durumu nedeniyle tutukluluğun kaldırılmasına karar verilmesinin gerekli olduğunu bildiririz.”

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: