SURİYE DOSYASI /// ABD İstihbarat Dairesi Başkanı : Suriye kendine radikalleri çekiyor

ABD İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper Suriye’de 50 ülkeden 7 bin yabancı militanın çalıştığını ve bu ülkede teröristlerin yetiştirilmesi için eğitim kampları olduğunu belirtti.

Rossia 24 televizyon kanalının bildirdiğine göre, Clapper Amerikan Senatosu’nda “Küresel Tehditlerin Değerlendirilmesi” konulu oturumda bir konuşma yaptı. Ona göre, şu anda radikaller sadece Suriye için değil, aynı zamanda dünya toplumu için de ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

ABD İstihbarat Dairesi Başkanı “Bizim ve Avrupalı meslektaşlarımızın verilerine göre, Suriye için en büyük tehdidi farklı ülkelerden oluşan radikaller oluşturmaktadır. Onlar çatışmalara katılmakta ve özel kamplarda yetiştirilmektedirler. Sonra bu kişiler ülkelerine geri dönmekte ve terör faaliyetlerine kendi ülkelerinde devam etmektedirler” ifadeleri ile uyarıda bulundu.

İtar Tass’ın haberine göre, James Clapper ayrıca “Suriye kendine radikalleri çeken büyük güce sahip mıknatıs haline geldi” şeklinde konuştu. Onun sözlerine göre, bu ülkede 75 bin ile 110 bin kişinin yer aldığı 1 600 farklı çete grupları bulunmakta, Amerikan İstihbarat Dairesi’ne göre bunlardan 26 binlik kısmı farklı radikallerden oluşmaktadır ve bunların birçoğu Suriye’ye Avrupa ve Ortadoğu’dan gelmiştir.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: