YUSUF İMAMOĞLU /// Genel Başkan = Parti Politikası

Yusuf İmamoğlu

y.imamoglu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tüzüğüne ait birkaç ifadeye burada yer vermek istiyorum.“Partiyi Genel Başkan temsil eder. Genel Başkan, partiyi bağlayıcı demeçler vermeye ve bildiriler yayımlamaya yetkilidir.” Belirtilen bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere Genel Başkanın konuşmaları, parti politikasını açıkça dışa vurmaktır. Bu yazımızda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’nun kendi ifadelerinden parti politikasını, inceleyeceğiz.

Ergenekon, 2000’li yıllarda Türkiye’de faaliyet gösterdiği ileri sürülen gizli silahlı örgüttür. Türkiye yargısı tarafından terörizm ile suçlanmaktadır. Ergenekon davasını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon sanıklarına bir kez daha sahip çıkarak "onlar baskılara direndikleri için oradalar" dedi.

**

Dine hakaret ettiği gerekçesiyle Fazıl Say’a, dava açılmıştı. Davaya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “her ülkenin, içinden, Fazıl Say gibi bir sanatçıya sahip olmayı geçirdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, ancak Say’ın, 1,5 yıl hapisle yargılandığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘Demokrasiye bakın siz. Nasıl anlatacaksınız bunu dünyaya? Siz onu hapse atacaksınız. Atmazsanız namertsiniz, atın bakalım, cesursanız atın. O savcı sanat, kültür nedir biliyor mu? Fazıl Say kimdir onu biliyor mu?” diye konuştu.

**

Ağaç meselesi ile başlayıp Hükümet karşıtı protesto gösterileri dönüşen Gezi Parkı Olayları, başta Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye’nin diğer illerine de yayılmıştır. Gezi Parkı Olaylarını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İstanbullunun İstanbul’a sahip çıktığını belirterek, İstanbullu İstanbul’a sahip çıkıyor. Gezi parkının bozulmasını istemiyor. Burada mücadele ediyor. Ben de İstanbul’u seven bir insan olarak onlara destek veriyorum. İstanbul’un tarihi dokusu ve Taksim Gezi Parkı bozulmamalı. AVM yapılmamalı. Yapan insan da İstanbul’a ihanet ediyor demektir. Bu nedenle İstanbullu kendi kendine sahip çıkıyor. Bizim de görevimiz kendi kendilerine sahip çıkan insanlara destek olmak. Zaten milletvekillerimiz burada bekliyordu." şeklinden konuştu.

**

Son dönemlerde Gülen Cemaati ile AK Parti arasında yaşanan gerginlikler hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Birisi bir iktidar, birisi hizmet denilen bir taraf. Hizmet grubunun eğitim alanında, başka alanlarda ciddi bir yapılanması var. Bu yapılanmadan hükümet rahatsız anlaşılan, dershaneleri kapatacağız dediler. Çatışmanın boyutuna bağlı eğer siz Gülen cemaatinin iş dünyasının gücünü kıracağım derseniz Türkiye bundan zarar görür.” dedi.

**

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıkmıştır. İsrail Türkiye ilişkilerini değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"CHP iktidarda olsaydı Mavi Marmara Türk karasularından İsrail’e asla hareket edemezdi, buna izin vermezdik" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasına,"Biz İsrail’in iç işlerine müdahale etmek, İsrail ile ilişkileri bozmak, İsrail ile diplomatik bir çatışma süreci yaşamak istemiyoruz."dedi.

**

Ergenekon ve Balyoz davalarının başlamasına sebep olan belgelerin Taraf Gazetesi tarafından yayımlanmasından rahatsız olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aynı gazetenin "MGK’da Gülen’i bitirme kararı" manşetiyle çıkınca gazeteye destek oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, Taraf Gazetesi’yle ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin, "Suç duyurusunda bulunulması, iktidarın halktan gizlediği bazı gerçeklerin halk tarafından öğrenilmesini engellemeye yöneliktir. O açıdan doğru bulmuyoruz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu söylemlerini açıklamaya devam edeceğiz.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: