ERGENEKON DAVASI /// NAZLI ILICAK : ERGENEKON’UN İPİNE NEDEN TUTUNUYORLAR ??

Nazlı Ilıcak Bugün gazetesindeki ilk yazısını yazdı.

Hükümetin ve yandaş medyanın Ergenekon ipine tutunma nedenini açıklayan Nazlı Ilıcak en çok delil sahteciğinin üzerinde durulduğunu söyledi. Ilıcak ‘ Yoksa "Yolsuzluk iddiaları da sahte belgelere dayanıyor" diyebilmenin yolunu mu açıyorlar?’ dedi.

Nazlı Ilıcak’ın bugünkü yazısı:

Star Gazetesi’nde bir manşet… Cumhurbaşkanı, İtalya’ya giderken söyledikleri bakın nasıl aktarılıyor: "Paralel yapı var… Müdahale doğru…"

Oysa durum farklı. Abdullah Gül, bir soru üzerine herkesin söylediğini tekrarlıyor. Demek istiyor ki, devlet hiyerarşisine uymayan, amiri yerine başka merkezlerden talimat alanlar varsa, bu kabul edilemez. "Bürokraside hukuk dışı dayanışma olmaz" cümlesinin anlamı bu.

Peki başka ne diyor Gül: "Bir hukuk devletinde herkesin sadakati önce Anayasa ve kanunlara olur. Bunun dışında başka şekilde bir dayanışma olursa HUKUK ÇERÇEVESİ İÇİNDE müsaade edilmez."

Ve ilâve ediyor: "Bu müdahale gerçekleşirken, yanlış yapılmış, hukuk dışına çıkılmışsa, yine mekanizmalar var."

Ama Türkiye’de olanlara bakınız! Her şey Abdullah Gül’ün çizdiği "hukuk devleti" çerçevesinde mi gerçekleşiyor? 5 bine yakın polis, haklarında bir soruşturma açılıp, bir kusur isnad edilmeden oraya buraya sürüldü… Soruşturma dosyaları savcıların elinden alındı… İzmir’de Adalet Bakanı’ndan müsteşarına, hatta Emniyet Müdürü ve Vali’ye kadar herkes, İmbad operasyonunun savsaklanması için seferber oldu. Bu baskıları yapanlar yerine, direnen savcılar ve polisler yerlerinden edildi.

Evet… Abdullah Gül’ün dediği gibi, hukuk sistemimizde bu hatalı uygulamalara karşı da mekanizmalar mevcut: İdare Mahkemesi’ne gidebilirsiniz. Lâkin, yanlış uygulamaların telâfisi uzun sürebilir ve bu zaman zarfında yolsuzlukların üzerini örtme çabaları bir hayli mesafe alır.

Acaba amaç, 30 Mart mahalli seçimlerine kadar halkın gerçeklerden haberdar olmasını engellemek mi?

(………………..)

Ergenekon’un ipi

Özel Yetkili Mahkemeleri ya da Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesiyle kurulan Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri’ni kaldırma teşebbüsü, demokratik bir hamle mi? Hükümete yakın gazetecilerin, bir zamanlar Balyoz ve Ergenekoncular’ın ileri sürdükleri iddialara tutunarak, "delil sahteciliği" üzerinde durmaları samimi mi? Yoksa "Yolsuzluk iddiaları da sahte belgelere dayanıyor" diyebilmenin yolunu mu açıyorlar?

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuyu çözmüş. Diyor ki: "Derin devlet olayı, Ergenekon gerçektir. Bunların hepsi kumpastı, hataydı demek saçmalıktan başka bir şey değil. AKP çok ilkesiz davranıyor. Ergenekon’un ipine sarılmaya çalışıyor. Neredeyse cezaevindeki Ergenekoncular’dan özür dileyecek."

Adli kolluk

Adli Kolluk Yönetmeliği’ni değiştiren hükümet, idari yargı engeline takılmıştı. Hem Danıştay 10. Dairesi hem de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, "Kolluk amirinin, adli olayları, mülki idare amirine derhal bildirme" ve "Cumhuriyet Savcısı’nın soruşturmaları Cumhuriyet Başsavcısı’na bildirme" zorunluluğunu hukuka aykırı bulmuştu. Şimdi AK Parti bir kanun hazırlıyor. Adli kolluk amirlerinin, görevlendirilen bir vali yardımcısıyla koordineli çalışması öngörülüyor. Savcıyla birlikte ve gizlilik içinde hareket etmesi gereken adli kolluk, Anayasa’ya aykırı bir biçimde, Emniyet Müdürü’ne ve Vali’ye bağlanmak isteniyor.

Bu durumda, ÖYM’lerin ve Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri’nin kaldırılması girişimini, demokratik bir adım olarak görebilir miyiz?

NAZLI ILICAK’IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: