SURİYE DOSYASI : Esad’ın yeni silahı

Esad rejimi kasten ve hukuka aykırı olarak binlerce evi yıkıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye’deki Esad rejiminin kasten ve hukuka aykırı olarak binlerce evi yıktığını belirtti. Örgütün raporunda, Temmuz 2012 ile Temmuz 2013 arasında Şam ve Hama’da muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bazı mahallelerin, buldozerlerle yerle bir edildiği ifade edildi. Uydu görüntüleri,internette yer alan videolar ve görgü tanıklarının ifadelerine dayandırılarak hazırlanan raporda yıkımların hükümet birlikleri tarafından yapıldığı sonucuna varıldı.

Rapor, yıkımların askeri personel gözetiminde, ordu ve muhaliflerin çatışmalarının ardından buldozer ve patlayıcılarla gerçekleştirildiği ifade edildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda, hükümet kontrolündeki bölgelerde böyle bir yıkımın olmadığı da vurgulandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, sivillere ait mülklerin kontrolsüz yıkımı ve "toplu cezalandırma" yöntemi savaş suçları kapsamına giriyor. Şam yönetimi kaçak inşa edilen evlerin yıkıldığını belirtirken, evlerinden eşyalarını bile alamadıklarını söyleyen bölge halkı ise binaların gerekli ruhsatlarının olduğunu vurguluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM Güvenlik Konseyi’nden Suriye’deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşımasını da istedi.

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: