YARGI DOSYASI : Hakimler cepten ödeyecek

Hatalı kararın bedelini hakim ödeyecek… AKP döneminde yürürlükten kaldırılan bu uygulama, yeniden devreye sokuluyor. AKP, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun önerileri arasında yer alan düzenlemeyi yasalaştırmak için çalışmalara başladı.

Hatalı hükmün yasal sorumluluğu hakime ait olacak. Ergenekon Davası’ndaki suç duyuruları nedeniyle AKP tarafından kaldırılan bu düzenleme, yeniden gündeme geldi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun önerileri arasında yer alan maddeyi tekrar yasalaştırmak için çalışma başlatıldı.

Habertürk’ün duyurduğu düzenlemeye göre, "hatalı karar tazminatı" kumpas açıklamalarının ardından hız verilen paketlerin içerisine konularak yasalaştırılacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın "Kaldırmakla yanlış yapmışız" dediği değişikliğin "özensiz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak kararlar" doğurduğuna dikkat çekildi.

Ergenekon Davası’nda tutuklanan CHP Milletvekili Mehmet Haberal, kendisini tutuklayan ve tahliye taleplerini reddeden hakimleri tazminata mahkum ettirmişti. Kararın Yargıtay’da onanmasının ardından AKP, hakim ve savcıların kusurlu kararları nedeniyle doğacak tazminatı devletin ödemesini içeren yasa değişikliğini yapmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: