ERGENEKON DAVASI : Yargıtay onları bırakmamak için direnecek mi ??

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada "tutukluluk süresinin üst sınırını 5 yıla indirmeye karar verdik" dedi.

Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından tutukluluk süresi 5 yılı aşan Tuncay Özkan, Doğu Perinçek gibi yüzlerce ismin tahliye olabileceği gündeme geldi.

Ergenekon Davası avukatlarından Hüseyin Ersöz konu ile ilgili Odatv’ye değerlendirmede bulundu.

Avukat Hüseyin Ersöz; şu açıklamayı yaptı:

“Tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi ile birlikte, 5 yıldan daha uzun süredir tutuklu olan sanıkların serbest bırakılması söz konusu olacaktır. Ancak bunun Yargıtay Kararları ile şekillenmiş bir istisnası bulunmaktadır.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları ile Kanunda düzenlenmemiş olan bir ara statü yaratılmıştır. Bu statü "Hüküm Özlü" olarak adlandırılmaktadır.

Yargıtay, Yerel Mahkeme tarafından hakkında hüküm kurulmuş ancak temyiz incelemesinden geçerek kesinleşmemiş dosyalarda sanığı "tutuklu" olarak nitelendirmemektedir. Bu ara formül Hizbullah Davası’nda tahliye olan sanıklar sonrasında toplumda yaşanan tepkiler üzerine hayata geçirilmiştir.

Bu statüde sanıklar bir tür "araf"tadır. Sırf sanıklar tutukluluk süresi sebebi ile serbest kalmaması için geliştirilen bu formül hukuka aykırı olmakla birlikte Mahkemeler tarafından uygulanmaya devam etmektedir.

Ergenekon Davası’nda Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek gibi isimler, Yargıtay Kararlarına göre "Hüküm Özlü" statüsündedirler. Bu isimler "tutuklu" statüsünde olmadıklarından 5 yıllık sürenin dolması Yargıtay içtihatları çerçevesinde hukuki durumlarına etki etmeyecektir. Ancak Yargıtay’ın bu yorumunun Kanun ile çeliştiğinin de altını çizmek gerekmektedir.

Kanunda "hüküm özlü" diye bir statü yoktur. Özgürlüğü kısıtlanmış sanık ya tutuklu yada hükümlüdür. Bu çerçevede hakkında Yargıtay tarafından karar verilmemiş olan Ergenekon Davası Sanıklarının Kanuna göre "tutuklu" olarak kabul edilmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede Ergenekon Davası’na bakan Mahkemenin, yasa değişikliği sonrasında dosya Yargıtay’a gönderilmeden kendiliğinden tahliye kararı vermesi gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki Özgürlük Hakkı Mahkemeler tarafından her koşulda öncelikle göz önüne alınmalıdır. Ancak Ergenekon Davası sürecinde yaşanan hukuka aykırılıklar, Mahkeme Heyetinin tahliye kararı vermek konusunda, Yargıtay İçtihatlarının arkasına saklanarak direneceği yönünde şüphe uyandırmaktadır”.

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: