28 ŞUBAT DAVASI : Hakan Pelit, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) bir şubesi ya da uzantısı yok

28 Şubat Davası sanığı emekli istihbarat Albay Cemal Hakan Pelit, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) bir şubesi ya da uzantısı yok. Benim de BÇG ile herhangi bir bağlantım yok. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında böyle bir birim oluşturulması teknik olarak mümkün değil" dedi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunma yapan Pelit, 1992-1998 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığında Yıkıcı Faaliyetlere Karşı Koyma biriminde görevli olduğunu belirtti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında çalışan askeri personelle ilgili bilgilerin kendilerinde toplandığını aktaran Pelit, yasa ve yönergelerle sınırı çizilen görev dışına çıkmadığını ifade etti.

Savcılık ifadesini yorgun ve uykusuz bir şekilde verdiğini savunan Pelit, yasak sorgu yöntemleriyle alınan ifadesinin iddianameye yanlış ve yanlı yansıtıldığını öne sürdü.

Savcılıkta, kendisine BÇG ile ilgili sorular sorulduğunu anlatan Pelit, savcının, kendisini, "ön kabullere dayalı sorularla" yönlendirmek istediğini iddia etti.

İddianamede, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan ihraç edildiğini öne süren Yusuf Kale’nin, soruşturma sırasında gönderdiği belgelerin yer aldığını anımsatan Pelit, yaptıkları inceleme sonucunda, Kale’nin YAŞ kararıyla ordudan atılmadığını, yaş haddinden emekli edildiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Yusuf Kale’nin, "Bir subayın evine dini yayınlar konularak bunun aleyhte kullanıldığı" iddiasına değinen Pelit, söz konusu durumun gerçeklemesi durumunda, bunun YAŞ kararları sırasında ortaya çıkacağını söyledi.

Kale’nin iddianamedeki adresinin başka bir kişiye ait bir işyerine çıktığını ileri süren Pelit, davada, şaibeli kişilerin gönderdiği dilekçelerle birbirine benzeyen suç isnatlarıyla müşteki yaratılmaya çalışıldığını öne sürdü.

-"Sivillere herhangi bir işlem yapmadım"-

Emniyet, MİT ve Jandarma Genel Komutanlığının da arasında bulunduğu ilgili kamu kurumlarından personel hakkında bilgi alarak görevi gereği "sakıncalı-şüpheli personel formu" doldurduğunu anlatan Pelit, sadece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeliyle ilgili işlemler yaptıklarını, sivil kişilerle alakalı herhangi bir işleminin söz konusu olmadığını bildirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında BÇG oluşturulmadığını söyleyen Pelit, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığında BÇG’nin bir şubesi ya da uzantısı yok. Benim de BÇG ile herhangi bir bağlantım yok. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında böyle bir birim oluşturulması teknik olarak mümkün değil" diye konuştu.

Cemal Hakan Pelit, görevinin, ilgili birimlerden aldığı bilgiyi üstlerine iletmek olduğunu belirtti..

Pelit, beraatine karar verilmesini talep etti.

-"BÇG çalışmalarıyla ilgili bilgim yok"-

Savunmasını tamamlamasının ardından Pelit’in, sorgusuna geçildi.

Müşteki avukatı Necip Kibar’ın, "Sizin, ‘1995’teki seçimlerde Refah Partisi iktidar olmazsa bir sonraki seçimlerde tek başına iktidara gelir’ şeklinde üstlerinize bir rapor sunduğunuz belirtiliyor. Böyle bir görüşünüz oldu mu" sorusuna, Pelit, "Bu o dönemde gazetelerde yer alan bir iddiaydı" yanıtını verdi.

"Genelkurmay Başkanlığına ne sıklıkta gittiniz? Girişte size bir kart verildi mi? Hangi birimlere gittiniz? İç Güvenlik Harekat Merkezi, Genelkurmay Başkanlığının neresinde? Burada BÇG’nin çalıştığı yerin karşısında bir basın odası var mı" sorularını Pelit, "Genelkurmay Başkanlığına 15 günde bir gidiyordum. Burada bize bir refakatçi ve kart veriyorlardı. Bu kartla sadece ilgili birimlere giriş yapabiliyorduk. Bir basın odası yoktu. BÇG’nin çalışmalarıyla ilgili bilgim yok" diye yanıtladı.

-Bir kişinin raporuyla ordudan atılma mümkün değil"-

Pelit’in avukatı Ümit Kara da Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ayrı bir BÇG’nin oluşturulmadığını savunarak "Müvekkilimin çalıştığı birim irtica tehdidi karşısında, ilk kez oluşturulmuş yeni bir birim değildi. Bu önceden beri yasa ve yönergelere bağlı çalışan bir birimdi" dedi.

Bir kişinin hazırladığı raporla ordudan atılmanın mümkün olmadığını savunan Kara, bir personelin YAŞ’a sevk edilmesi için en az 30-35 imzanın gerektiğini söyledi.

Duruşma, yarın saat 09.30’a ertelendi. Avukat Kara, yarın savunmasını yapmaya devam edecek.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: