FETULLAH GÜLEN DOSYASI : Alman İstihbaratından Gülen Açıklaması

VİDEO LİNK :

http://www.haberler.com/alman-istihbaratindan-gulen-aciklamasi-5622583-haberi/

Alman istihbarat servisi medyada çıkan haberler hakkında bir açıklama yaparak Fethullah Gülen Hareketi’nin izlenmediğini ancak incelendiğini duyurdu.

Alman istihbarat servisi medyada çıkan haberler hakkında bir açıklama yaparak Fethullah Gülen Hareketi’nin izlenmediğini ancak incelendiğini duyurdu. Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı, Fethullah Gülen Hareketi’nin izlendiği yönünde Alman medyasında çıkan haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Gülen Hareketi’nin teşkilat tarafından izlenen bir unsur olmadığı" ifade edildi. Bununla birlikte Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın yasal çerçeve içerisinde bir izleme için yeterli dayanak noktaları olup olmadığını araştırdığı belirtildi. Bu inceleme çerçevesinde Fethullah Gülen‘in ve hareketine bağlı kurumların geçmişte yayınladıkları yazılarda kimi bölümlerin, içerik olarak özgürlükçü demokratik temel düzenle aykırılık içinde olduğunun tespit edildiği belirtildi. Aykırılık taşıyan unsurlar arasında eşitlik ilkesi, din özgürlüğü, halkın egemenliği, kuvvetler ayrılığı ve eğitim özgürlüğü sayıldı.

İstihbarat teşkilatının açıklamasında bununla birlikte "Gülen Hareketi’nin özgürlükçü demokratik temel düzene karşı hedefli gayretler içinde olduğuna" dair şimdiye kadar yeterli dayanak noktası bulunmadığı ifade edildi. Kurumun açıklamasında, kimi kurumların Gülen’i bir fikir adamı olarak öncü kabul etmekle birlikte örgütsel olarak Gülen Hareketi’ne ait olduklarına dair kesin kanıtların eksikliğine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca Fethullah Gülen‘in öğretileri içerisindeki anayasaya eleştirel pozisyonların tek tek kurum ve derneklere yansıyışı konusunda da elde yeterli kanıtlar olmadığı ifade edildi. Aynı şekilde ilgili derneklerin sunduğu hizmetlerin temel anayasal prensipleri ortadan kaldırmayı hedeflediğine dair işaretler olmadığı da kurumun açıklamasında yer aldı.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: