TEKNOLOJİ : Japonları Endişelendiren Güvenlik Raporu

Japonya’nın başkenti Tokyo, 2014’ün en önemli siber güvenlik konferanslarından biri olacak ‘Code Blue’ için hazırlık yapıyor. Dünyaca ünlü uzmanların yer alacağı konferansta Türkiye’yi temsil edecek olan güvenlik araştırmacısı Celil Ünüver, Japon yetkililerin yapacağı sunumda güvenlik sebeplerinden dolayı sansür uygulamasını istediklerini belirtti. Ünüver, halen Fukuşima’nın yaralarını sarmaya çalışan Japonya’nın kritik altyapı tesislerinin güvenliği için büyük endişe taşıdığını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın güvenlik danışmanı ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı danışmanı Jeff Moss’un da yer alacağı Code Blue siber güvenlik konferansı, 17-18 Şubat tarihlerinde Tokyo’da düzenlenecek. Konferansta Türkiye’yi temsil edecek güvenlik araştırmacısı Celil Ünüver, sanayi tesislerinin kontrolü temsil eden SCADA sistemleri hakkında yapacağı sunumla, söz konusu sistemlerde keşfettiği ve devletleri riske sokan güvenlik açıklarını gözler önüne serecek.

Japon yetkililer tarafından konferans öncesinde yapacağı sunum hakkında kendisinden bilgi sunması istenen Ünüver, sunumunun güvenlik riski doğurabileceği gerekçesiyle sansürlenmek istediğini belirtti. Sunumunda birçok önemli kısma değinmesi istenmeyen Ünüver, bu şekilde çalışmalarının bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek, önemli tespitlerini ‘özel olarak sunmaya devam edeceğini’ söyledi.

Ünüver, Code Blue konferansı öncesinde Japon yetkililerin sunumu hakkındaki yaklaşımı ve bu durumun altındaki sebepleri ntvmsnbc’ye anlattı.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: