YABANCI BASIN : Suriye El Kaide’yi de Böldü

26qaeda-articlelarge.jpg?itok=uHeWOYIS

KAHİRE — El Kaide Suriye’deki sözde kollarından biri ile bağlarını kesti ve ülkedeki iç savaştaki muhalifler arası mücadeleden kendini ayıran bir açıklama yaptı. Bu anons El Kaide’nin kendi evini düzene koyma ve Suriye’de biri diğeri ile savaş halinde olan rakip İslami gruplar arasında tesir icra etme noktasında bir teşebbüs gibi görünüyor.

El Kaide “Genel Komuta”sı tarafından imzalanan açıklama liderliğin Ebubekir Bağdadi tarafından yönetilen IŞİD (ISIS) olarak bilinen kol ile ilişkilerin terör ağının lideri olan Ayman el Zevahiri’den gelen emirlere itaatsizlik edilmesi üzerine kesildiğini ifade ediyor.

El Zevahiri geçen Mayıs’ta IŞİD’in Suriye’deki rakip bir El Kaide kolu olan ve Ebu Muhammed el golani tarafından yönetilen Nusra Cephesi’nden bağımsız faaliyet yürütmesini emretmişti. El Bağdadi Zevahiri’nin emirlerini reddetmiş ve başarısız olmakla beraber iki kolu birleştirmeyi denemişti. Pazartesi’nin açıklamasında El Kaide “IŞİD’in oluşturulmasını onaylamadığını ve aynı organizasyon üzerinde de bir kontrolü olmadığını” ve sonuç olarak “hiçbir örgütsel bağın olmadığını” söylüyor.

Açıklama İslami aşırılar arasındaki iç kavgayla ilgili olarak “Biz Suriye’deki mücahit gruplar arasında ortaya çıkan tahriklerden ve herhangi bir grup tarafından haram olarak dökülen kandan kendimizi uzak tutuyoruz” diyor. Açıklama cihatçılar ya da kutsal savaşçılar “felaketin büyüklüğünü” ve “bu tahrikin” Suriye’deki kutsal savaş üzerinde oluşturacağı sonuçlarını kavramalıdır diyor. Açıklamanın orijinalliği doğrulanamamakla beraber El Kaide tarafından yaygın olarak kullanılan web sitelerinde yayınlandı.

Muhalifler arası çatışma Mart 2011’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ve zaman içinde silahlı bir isyan ve iç savaşa dönüşen ayaklanmanın oluşturduğu Suriye krizine başka bir kanlı boyut kattı. Savaş militan İslami gruplar için münbit bir zemin temin etti ve zaman içinde IŞİD ve Nusra geçen bahardaki ayrılışlarına kadar iki ana El Kaide bağlantılı grup olarak ortaya çıktılar. IŞİD bu arada geniş bir şekilde Nusra Cephesi’ni kuzey Suriye’nin pek çok bölümünde bastırdı.

Brookings Doha Merkezi’nden Charles Lister El Kaide açıklamasının “Suriye’deki cihadla ilgili olarak kesin olarak belli bir ölçüde hakimiyet tesis etme teşebbüsünü” yansıttığını söylüyor. Ayrıca bu açıklama Lister’a göre El Kaide liderliğinin IŞİD ile Nusra Cephesi arasındaki rekabette hakiki bir komuta edici hat oluşturmada başarısız olduğunu gösterdiğini ve bu sebeple kaçınılmaz bir şekilde El Zevahiri’nin kalıcı sonuçları olacak kesin bir karar yayınlamak zorunda kaldığını ifade ediyor.

Çeviren: Süreç Analiz

(AP, Al-Qaida breaks ties with group in Syria, 3 Şubat 2014)

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: