YOLSUZLUK DOSYASI /// HİKMET ÇİÇEK : Savcı Akkaş’ın bilinmeyen marifeti

Hikmet Çiçek

Ergenekon’un özel yetkili savcısı Zekeriya Öz’ün başlattığı bir soruşturma var. 2008/1756 No.lu soruşturma dosyası bir hayli kabarık, iş dünyasına yönelik. Bu dosya bir sonuca bağlanmamış, kovuşturma aşamasına ulaşmamış,

Öz’den sonra bu soruşturma ile bir başka savcı ilgileniyor.

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne 20 Şubat 2013 tarihinde, yani karardan birkaç ay önce çok ilginç bir resmi yazı gönderiliyor. Yazının altındaki imzayı duyunca şaşıracaksınız!

Yazının başındaki "ilgi" notundan, konunun yalnızca Ergenekon davasını değil, Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu’nu ve İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nü de ilgilendirdiğini anlıyoruz.

Koç’u katma çabası

Yazıda özetle şöyle deniliyor:

"Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan 2010/857 sayılı soruşturma kapsamında; Koç Holding A.Ş.’nin bağlı ortaklığı Beko Ticaret A.Ş. tarafından Kanaltürk televizyon kanalına henüz 2004 yılında test yayınına başlamadan önce para aktarılmaya başlandığı ve söz konusu para transferlerinin 2008 yılına kadar devam ettiği tespitlerinde bulunulduğu, söz konusu para transferleri ile ilgili diğer hususların incelenmesi için ilgi (a) sayılı yazımızla Başbakanlık Sermaye Piyasası Kuruluna yazı yazılmıştır. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulunun ilgi (b) sayılı yazısı ekinde Başsavcılığımıza gönderilen belgelerin incelenerek rapor hazırlanması için ilgi (c) sayılı yazımızla İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne talimat yazılmıştır" deniliyor.

Yazının altına, Koç Holding’e bağlı Beko Ticaret’in "Kanaltürk Televizyonuna 2004- 2008 yılları arasında yaptığı para transferleri" konulu rapor ve eklerinin yer aldığı belgeler"in ekte gönderildiği notu düşülmüş.

Üçü de görevden alındı

Yazının altında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın imzası bulunuyor! Hani şu ünlü "17 Aralık operasyonu"nun mimarı olan ve şimdi Tekirdağ’a "düz savcı" olarak atanan Akkaş.

Beko ile Kanaltürk arasındaki "para transferi" konulu raporu hazırlayan İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç! 17 Aralık’tan sonra görevden alınan polis şeflerinden biri Ardıç.

Öz’ün özel yetkileri ise daha önce alınmıştı.

Bu görevden alınan savcılar ile bir polis şefi ne arıyor?

"Ergenekon’un finans ayağını!"

Yanlış, bir şey araştırdıkları yok!

"Ergenekon" adını verdikleri sanal örgüte, "finans kaynağı" imal etmeye çalışıyorlar. Kuddusi Okkır’a "Ergenekon’un para kasası" dedikleri gibi.

Sonucu söyleyelim. Ne Organize Şube ve ne de SPK Denetleme Dairesi uzmanları Kanaltürk’e karşılıksız olarak ödeme yapıldığına ilişkin herhangi bir tespite ulaşabiliyor.

Ama iş bununla bitmiyor. Mahkemeye gönderilen yazı ekleriyle birlikte tam 338 sayfa tutuyor.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen belgeler arasında çok ilginç bir telefon kaydı da bulunuyor. Kanaltürk hakkında hangi işadamı neler diyor, yarın devam edelim.

Hikmet Çiçek
ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: