ERGENEKON DAVASI : Ergenekon sanıkları hapiste kalmaya devam edecek

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin yasa tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. "Demokratikleşme Paketi"yle birleşecek olan kanun teklifi 22 maddeden oluşuyor.

AKP’nin hazırladığı teklife göre; ÖYM’ler kaldırılacak süren davalara Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak. Yasanın yürülüğe girmesiyle bütün dinleme kararları yenilenecek.

Mal varlığına el konulması için somut delil aranacak. BDDK, SPK ve MASAK’tan gelirin suçla elde edildiğine dair rapor şartı aranacak.

Tutukluluk süresinde üst sınır 5 yıla inecek, Ceza Mahkemeleri’nin görev alanına giren davalarda 1 yıl daha uzatılabilecek.

5271 sayılı kanunun 94. maddesinde yapılacak değişiklikle hakim kararıyla yakalanacak kişiler en geç 24 saat içinde mahkeme önüne çıkarılacak.

Dinlemeler 3 ay- 2 ay- 1 ay olmak üzere toplamda 6 ayla sınırlanacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 22 maddelik yasa tasarısıyla ilgili olarak gazetecilere verdiği bilgide "Ergenekon Davası sanıkları bundan faydalanamıyor, çünkü Yargıtay ve AİHM içtahatlarına göre temyiz süresi tutukluktan sayılmıyor" dedi.

AKP’li 150 milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifle, Terörle Mücadele Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngörülüyor. Teklifle; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor. Tutukluluk süreleri 10 yıldan 5 yıla indiriliyor. Dinlemelere sınırlama ve ceza geliyor.

Meclis Başkanlığı’na sunulan 22 maddelik teklifin, Anayasa Komisyonu gündeminde bulunan, “Demokratikleşme Paketine” eklenecek.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemede teklifte yer aldı. Düzenleme ile kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan ve veya ele geçirenlere de verilecek ceza artırılıyor. Bu cezalar 1 yıldan 2 yıla çıkarılıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle; suç unsurlarının ortadan kaldırılması da yeniden düzenleniyor. Buna göre; suç unsurlarının ortadan kaldırılması ya da yok edilmesi durumunda verilen ceza iki kata çıkarılıyor. Buna göre bir yıl olan ceza iki yıla çıkarılıyor.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILIYOR

Terörle Mücadele Kanunu’nda 10. Maddesinde yapılan değişiklikle; özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor. Bu mahkemelerde devam eden davalar ağır ceza mahkemelerine gönderilecek. Düzenleme ile; Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişiler ve askeri mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler ise saklı kalacak. ÖYM’lerde görevlendirilen ve cumhuriyet savcıları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte yetkili cumhuriyet başsavcılarına devredilecek.
Düzenleme ile Terörle Mücadele Kanununun kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalar ile ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve 10 yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren suçlarla ilgili dava ve işlere bakmakla ağır ceza mahkemeleri görevlendiriliyor.

TUTUKLAMA SÜRESİ İNİYOR

Tutuklanma süresi 10 yıldan 5 yıla indiriliyor. Ayrıca; tutuklanma ile ilgili “kesin somut” deliller aranacak. Suçu meslek haline getirenlerin tekrar suç işlemelerinin de önüne geçiliyor. Düzenleme ile; bu kişilerin suç işlediği hususunda kuvvetli şüphenin varlığı durumunda tutuklanma nedeni sayılacak. Arama kararlarında da yeni düzenlemeye gidiliyor. Hakkında arama çıkarılan kişilerle ilgili de somut deliller aranacak. Bu konuda arama kararı veren hakim ve cumhuriyet savcısı bu hususta arama gerekçesi göstermek zorunda kalacak.

GÖZALTINA ALINMA ZORLAŞIYOR

CMK’da yapılan değişiklikle; şüpheyle gözaltı kararına kısıtlama geliyor. Gözaltına alınmak için somut deliller aranacak. Gözaltı kararından önce; suçun işlendiğine dair somut deliller aranacak. Böylelikle; Cumhuriyet savcısı, soruşturma için zorunlu olması halinde, sadece, “kişinin bir suçu işlediğini düşündürebilecek emarelerin” varlığına dayanarak gözaltı kararı veremeyecek. Gözaltı kararı verebilmek için, “bir suçun işlendiğini gösteren somut delillere” dayanmak zorunda kalacak.

YAKALAMA EMRİ VE YOL TUTUKLANMASI

CMK’da yapılan bir değişiklik ile; hakkında yakalama emri çıkarılan kişilerin, sorgulamaları ya da ifadeleri bulundukları en yakın adli mercilerde yapılacak. Buna göre; yakalanan kişi en geç 24 saat içerisinde yetkili hakim ve mahkeme önüne çıkarılmaması halinde; aynı süre içerisinde yakalandığı yer adliyesinde, mevcut değil ise en yakın adliye kurulu sesli ve görüntülü iletişim sisteminin kullanılması suretiyle, yetkili hakim veya mahkeme tarafından sorgulanma yapılacak. Ya da ifadesine başvurulacak. Böylelikle; kişinin yetkili hakim önüne çıkarılmaması nedeniyle tutuklu kalmasının önüne de geçilmiş olacak. Aynı zamanda; kişinin bulunduğu yerden başka bir yere tayin edilmesinin de önüne geçiliyor. “Yol tutuklanması” olarak bilinen uygulanmaya da son veriliyor.

TEKLİF SALI GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

TMK,TCK,CMK ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifinin, Anayasa Komisyonu gündeminde bulunan, "Demokratikleşme Paketine" eklenmesinden vazgeçildi. Çok sayıda AKP hukukçu milletvekilinin uyarısı üzerine Hükümet ve AKP yönetimi teklifi Anayasa Komisyonu yerine Adalet Komisyonu’nda görüşmeye karar verdi.

Gerekçe olarak ise teklifteki ağırlık ceza kanunları gösterildi. AKP hukukçular tarafından, teklifin Adalet Komisyonu’nda görüşülmesinin daha doğru olacağı kaydedildi. Muhalefet partili milletvekillerinin bu konuda yoğun tepkisi olacağını dikkate alan AKP, HSYK teklifinde olduğu gibi yeni bir kriz yaşamamak için, teklif Anayasa Komisyonu yerine Adalet Komisyonu’na havale edildi. Adalet Komisyonu teklifi görüşmek üzere Salı günü toplanacak.

O YASANIN TAM METNİ EK’TEDİR !

AK PART DEMOKRATKLEME PAKED (06.02.2014).pdf

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: