FETULLAH GÜLEN DOSYASI /// İngiliz gazeteci Tim Franks’ın gözünden “BOP”ÇU FETULLAH GÜLEN ///

HÜZÜNLÜ GURBET

Geçen hafta BBC’de yayımlanan röportajda izlenimlerini yazan İngiliz gazeteci Tim Franks, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yaşadığı mekânla ilgili gözlemlerini dünya kamuoyuna aktardı.

Bu izlenim, yıllar geçmesine rağmen çok da fazla bir şeyin değişmediğini gösteriyordu aslında. İşte, ‘Hüzünlü Gurbet’teki Fethullah Gülen Hocaefendi’nin hayatından kesitler.

2004’te röportaj için ziyaret ettikten sonra Nuriye Akman, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yaşadığı mekânı şöyle tasvir ediyordu: “Küçük bir kasabada; çam, kestane, ardıç, meşe ağaçlarından oluşan bir koruluğun içinde; çılgın kalabalıklardan uzak, zamanın dışa değil içe bağlı olarak usul usul aktığı, ara sıra ABD’deki Türklerin ziyaretleriyle şenlenen, gündüzleri çatılara telaşlı kuş sürülerinin kanat seslerini bıraktığı, geceleri ışık kirlenmesinden azade gökte ayın ve yıldızların bütün haşmetiyle parladığı, sincabı ve geyiği bol bir belde.”

Odasını da şöyle tarif ediyordu Akman: “Tek kişilik bir yatak, renkli basma parçalarından oluşan mütevazı bir örtü ile örtülmüştü. Bir köşede yürüme bandı vardı. Odadaki eşyalar sembolik değeri olan hediyelerden ibaretti. Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen, bazıları naylon torba içinde, bazıları minik kavanozlarda saklanan toprakların görevi vatan hasretini gidermekti.”

Geçen hafta BBC’deki röportajı yapan İngiliz gazeteci Tim Franks’ın izlenimleri, aslında çok fazla şeyin değişmediğini farklı bir gözle aktarıyor: “Gülen yokken, 12 kişiyle bu özel odaya girdik. Türkiye sahillerinden getirilen kum koleksiyonu, koyu renkli kitaplığı, alçak tek kişilik yatağı ve kahverengi tüylü yastığı ile seccadesi ve büyük boy Kuran’ı dikkat çekiyordu.”

1999 yılında başlayan ‘Hüzünlü Gurbet’te değişen çok fazla bir şey yok gerçekten. Yeni düzenlenen birkaç bina, ‘Sızıntı” dergisi sayfalarındaki fotoğraflardan aşina olduğumuz küçük çevre düzenlemeleri…

Gölün kenarında misafirlerin çocukları için oyun alanları ve oyuncaklar… O kadar. Odasından yine sadece namaz ve yemek vakitlerinde çıkıyor Fethullah Gülen Hocaefendi. Dışarıya ise muhtemelen sadece doktor kontrolleri için… Çünkü şekerden tansiyona birçok rahatsızlıkla yaşıyor uzun zamandır.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: