GÜVENLİK DOSYASI : Gökyüzü dijital ejderha istilasında

Asimetrik savaşların ‘dijital ejderhaları’ modern orduların vazgeçilmezleri artık! İnsansız hava araçlarından (İHA), başka bir ifadeyle robotik kuşlardan bahsediyoruz… Tarihleri 1915’e kadar uzansa da asimetrik saldırı kasırgalarının yaşandığı 2000’lerde geliştirildiler.

Kabiliyetleri arttı. İHA’lar son 10 yılda düşman unsurlarını keşfedip, sıcak takiple yetinmiyor, anlık saldırılar düzenleyebiliyor. Hâliyle cephede düzenli ordulara ciddi üstünlük sağlıyor.

Yakın geçmişe kadar ağırlıklı savaş-savunma alanında kullanılan İHA’lar bugünlerde farklı alanlarda da boy gösteriyor. Kurtarma operasyonları, sınır devriyeleri, bilimsel gözlemler, hatta taşımacılıkta bile kullanılıyor. ABD’de bir firma İHA’ları yakın mesafelerde kullanmaya başladı bile! Uçurulması ve operasyonları dışarıdan göründüğü kadar basit olmasa da (Bir İHA ekibi en az 160 kişiden oluşuyor) uzmanlar gelecekte dijital kuşların gökyüzünde daha sık görüleceğini vurguluyor.

ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), önümüzdeki 20 yıl zarfında Amerikan hava sahasında 30 bin İHA uçacağını iddia ediyor! ABD’nin envanterindeki uçakların yüzde 35’inin İHA olduğu; Çin, Rusya, İsrail ve İngiltere’nin savunma ve saldırı kapasitelerinde bu araçlara daha fazla yer verdiği göz önüne getirildiğinde, yeni dönemde hava sahalarının ‘robot ejderhalara’ emanet edileceği ortada. Dolayısıyla 15 bin metre yüksekten yerdeki bir çiçeği imha edebilen bu kuşları yakından tanımakta fayda var. Zira İHA saldırıları ciddi ‘yan hasarlara’ yol açabiliyor. Hedefin yanında hedef olmayan da hasar görebiliyor. Bir bakıma dost ateşine kapı aralıyor. Mesela ABD 2013’te Pakistan’da 15, Yemen’de 20 kadar İHA saldırısı düzenledi. Her iki ülkede de yaklaşık 150 kişinin ölümüne yol açtı. Hayatını kaybedenlerden büyük kısmının ‘masum’ olduğu ifade edildi. ABD 2012’de her iki ülkeye ellişer saldırı düzenlemişti. Bu çalışma ülkelerin sahip olduğu İHA türlerini, kapasitelerini göstermenin yanında muhtemel bir İHA tehdidini bertaraf etme taktikleri de veriyor.

İHA’lardan gizlenmek mümkün

Yüksek irtifalarda uçan İHA’lar gece-gündüz görüşlü, güçlü kameralarla donatılsalar, kızıl ötesi izleme yapabilseler de etkili kamuflajlar karşısında yetersiz kalabiliyor. İHA’lar askerî kamuflaj ve sık orman alanlarında sıcak takip yapamıyor. Hedef, gece şartlarında ışığa duyarlı açık alanda bulunmayarak korunabilir. Polyester filmden yapılan acil durum battaniyeleri ısı kamuflajı sağlar. Yani İHA karşısında sizi görünmez yapar. İHA’lar kötü havalarda, güçlü rüzgârlarda, dumanda, sağanak yağışlarda kontrol edilemediği için uçurulmaz. Cep telefonları, GPS cihazlarını ve kablosuz ağları kolayca hedef alabilse de ayna ve parlak metallerden gelen yansımalar görüşünü bozar. Cansız mankenlerle şaşırtılabilir. Belki de en zayıf yönleri ‘hack’ edilebilmeleri! Genellikle uydu üzerinden binlerce kilometre öteden uçurulan dijital kuşlar, sinyal hattına girilerek kontrol dışı bırakılabilir. Uzmanlar küçük bir GPS cihazıyla söz konusu bağlantıya zarar verilebileceğini belirtiyor. İran son 3 yılda bu yolla 3 ABD İHA’sını düşürdüğünü iddia etti. İkisinin görüntüsünü yayımlayarak iddiasını kuvvetlendirdi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

%d blogcu bunu beğendi: